ابعاد و اندازه چاه آسانسور

ابعاد استاندارد اتاقک یا چاه آسانسور در کوچکترین حالت آن بستگی به استانداردهای مشخص شده برای هر کشور دارد. در ایران، طبق مقررات ملی ساختمان، اتاقک آسانسور دارای ابعاد و اندازه هایی می باشد که در پایین به مفصل به آن پرداخته شده است.

 

ابعاد اتاقک یا چاه آسانسور در پلان

با توجه به اینکه ابعاد کابین باید حداقل برابر با 1.10 در 1.10 متر باشد و از آنجایی که در اطراف این کابین نیز فضاهایی مثل فضای حرکت وزنه و … وجود دارد، لذا باید حداقل ابعاد داخل به داخل چاه آسانسور برابر با 1.60 در  1.60 متر باشد .

elevatore doors height

حداقل فاصله عمودی دو درب کابین

حداقل ارتفاع دو درب کابین اگر هر دو درب دریک وجه کابین باشند باید برابر با 2.45 متر باشد ولی اگر این دو درب در دو جهت متفاوت کابین باشند ، هیچ محدودیتی وجود ندارد و این دو درب را می توان حتی در ارتفاع 10 سانتیمتری از یکدیگر قرار دهیم.

 

حداقل ابعاد موتور خانه آسانسور

این اتاقک که سقف چاه آسانسور هم در آن قرار می گیرد ، اتاقی به ابعاد 2.5 در3.7 متر است که بر روی پشت بام ساخته می شود و موتور و بقیه تجهیزات آسانسور در آن قرار می گیرد.

ارتفاع این اتاق حتما باید بیشتر از 2.8 متر باشد.

 

ابعاد و عمق چاهک آسانسور

با توجه به اینکه در چاهک آسانسور ، مواردی همچون استوپ ها و کفشک های آسانسور قرار می گیرد، توجه به ابعاد و اندازه های آن لازم الاجرا می باشد.

ابعاد چاهک آسانسور برابر با چاه آسانسور است و نباید هیچگونه اختلافی در ابعاد وجود داشته باشد.

و عمق چاهک باید برابر با 1.5 متر باشد که البته این ابعاد داخل چاهک می باشد و ضخامت دال بتنی کف این چاهک باید برابر با 30 سانتی متر گرفته شود و تمامی موارد سازه ای در آن رعایت گردد.

 

مهندس ایمان قادری، طراح و معمار مجموعه مهندسی راز معماری       تصویر ایمان قادری

 

تحلیل آزمون‌های نظام مهندسی

architectarcsecretآزمون نظام مهندسیآسانسورابعاد و اندازهایمان قادریتحلیل آزمون نظام مهندسیتیم راز معماریمجموعه راز معماریمهندس ایمان قادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *