نرده راه پله یا دستگاه راه پله و استاندارد های اجرایی آن برای معماران

نرده ‌های راه پله یا دستگاه راه پله، از جمله عناصر مهم در معماری و ساخت ساختمان‌ها هستند. این نرده ها علاوه بر ایفای نقش ایمنی، اثرات زیبایی‌شناسانه‌ای نیز در معماری و دکوراسیون فضای داخلی ساختمان‌ها دارند.بنابراین، استانداردهای اجرایی بسیار مهمی برای طراحان و معماران در این زمینه وجود دارد که باید رعایت شوند. در ادامه به برخی از این استانداردها اشاره می‌شود.

 

نرده راه پله و استاندارد های جنس یا متریال آن

جنس و یا متریال نرده‌ها باید قابلیت ایستادگی در برابر فشار و حرارت را داشته باشد و بتواند وزن را تحمل کند، جنس نرده ها معمولا فلز، استیل و یا آلومینیوم است.

بهتر است که از نظر جنسی متریالی را انتخاب نماییم که وزن سبکی داشته باشد ولی بتواند وزن انسان را تحمل کند.

 

نرده راه پله و ابعاد و اندازه های استاندارد آن

ابعاد و اندازه نرده‌ها باید با استانداردهای داخل کتاب های نظام مهندسی سازگار باشد. در مباحث گفته شده است که جان پناه سطوح شیبدار باید حداقل برابر با 90 سانتیمتر باشد و از آنجایی که بازو های راه پله هم سطوح شیبدار می باشند ، لذا ارتفاع نرده ها را باید حداقل برابر با 90 سانتیمتر در نظر گرفت.

نکته: باید توجه نمود که این اندازه گیری ارتفاعی از دماغه پله ها محاسبه می شود و باید ارتفاع دماغه پله تا بالاترین نقطه نرده ها برابر 90 سانتیمتر باشد.

 

مباحث نظام مهندسی و فاصله بین نرده‌ها

فاصله بین نرده ها را باید طوری انتخاب نمود که هیچ کودکی نتواند از بین آنها عبور کند و طبق مباحث نظام مهندسی این عدد برابر با 10 سانتیمتر در نظر گرفته شده است ، که در این صورت فاصله نرده ها را باید در بیشترین حالت برابر با 10 سانتیمتر در نظر گرفت.

 

شکل نرده‌ها چگونه نباشد؟

ظاهر نرده ها باید به گونه ای باشد که مانند نردبان عمل نکند و نتوان از آن بالا رفت، لذا تا می توان باید از المان های افقی پرهیز نمود و همچنین در عوض از المان های عمودی برای پر کردن فضا استفاده نمود.

 

نوع پایه نرده و ارتفاع آن

نوع پایه نرده باید به گونه‌ای باشد که قابلیت ایستادگی و پایداری را داشته باشد.

ارتفاع پایه با ارتفاع خود نرده محاسبه می شود و نیاز به محاسبه مجدد آن نیست.

 

ظاهر نرده در مباحث نظام مهندسی

ظاهر نرده ها امری سلیقه ای است و هیچ موضوعی راجع به این موضوع در کتاب های مباحث نظام مهندسی گفته نشده ولی بهتر است تا می توان از ایجاد لبه های تیز مخصوصا در پاگرد ها خودداری نمود که اگر فردی با نرده برخورد داشت، کمترین آسیب را ببیند.

 

پیشنهاد مجموعه مهندسی راز معماری

در نتیجه استانداردهای اجرایی نرده‌های راه پله بسیار مهم هستند و برای رعایت امنیت و زیبایی در طراحی و ساخت ساختمان‌ها حائز اهمیت می‌باشند. بنابراین، معماران و طراحان ساختمان‌ها باید با این استانداردها و نکات ضروری در زمینه نرده‌های راه پله آشنا باشند و آنها را در فرایند طراحی و ساخت ساختمان‌ها رعایت کنند. همچنین، معماران می‌توانند با بهره‌گیری از تکنولوژی‌های نوین مانند شبیه‌سازی‌های سه بعدی، قبل از ساخت نرده‌های راه پله، آنها را به صورت واقع‌گرایانه و دقیق شبیه‌سازی کرده و از صحت و سلامت آنها اطمینان حاصل کنند.

 

 

مهندس ایمان قادری، طراح و معمار مجموعه مهندسی راز معماری       تصویر ایمان قادری

 

تحلیل آزمون‌های نظام مهندسی

architecturearcsecretآزمون نظام مهندسیآکادمی راز معماریایمان قادریتحلیل آزمون نظام مهندسیراز معماریراه پلهمجموعه مهندسی راز معماریمهندس ایمان قادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *