اینترنت اشیا و زمینه های کاربرد آن در زندگی ما – قسمت اول

اینترنت اشیا و زمینه های کاربرد آن در زندگی ما - قسمت اول

شما می توانید با اینترنت اشیا خیلی بیشتر از دستگاه های قهوه ساز به دستگاه های هوشمند متصل شوید. چندین سناریو کاربردی شخصی و تجاری وجود دارد که در آنها اینترنت اشیا می تواند راه حل های موجود را بهبود بخشد یا حتی رویکردهای جدیدی ایجاد کند.

در این بخش، مهم‌ترین کاربردهای اینترنت اشیا را مورد بحث قرار می‌دهیم و به چگونگی گسترش فرصت‌های ارائه شده توسط اینترنت اشیا نگاه می‌کنیم. توجه داشته باشید که برخی از این نمونه‌ها امروزه بیشتر شبیه یک مفهوم منطقی هستند، در حالی که برخی دیگر محصولات موجود هستند.

 

خانه های هوشمند

خانه هوشمند به مجموعه‌ای از دستگاه‌ها، سنسورها و سیستم‌های کامپیوتری گفته می‌شود که برای بهبود کیفیت زندگی و افزایش راحتی ساکنان در خانه استفاده می‌شود. این سیستم‌ها به کمک اینترنت اشیاء (IoT)، نرم‌افزارهای هوشمند و دستگاه‌های جانبی، اطلاعاتی را از محیط خانه جمع‌آوری کرده و برای کاربران خدماتی را فراهم می‌کنند.

ساختن یک سیستم اینترنت اشیا برای هوشمندسازی یک آپارتمان یا خانه که قادر به پاسخگویی به نیازهای ما است، نیازمند مهارت‌های اولیه فناوری اطلاعات و همچنین خودشناسی عمومی است. چندین شرکت در سراسر دنیا، دستگاه های اینترنت اشیا را به صاحبان خانه می فروشند تا راه حلی مبتنی بر اینترنت اشیا راه اندازی کنند تا بتوانند خانه‌ای سفارشی داشته باشند که به عادات و نیازهای آنها پاسخ دهد.

در اکثر سیستم‌های اینترنت اشیا و همچنین در خانه‌های مجهز به اینترنت اشیا، حسگرها راه‌حل کامل IoT خانگی را تشکیل می‌دهند. برای نظارت و تعامل با سیستم، می توان از کنترلرهای اختصاصی یا برنامه های خاص در گوشی های هوشمند و تبلت ها استفاده کرد.

خانه های هوشمند

مثال

گجت‌های مختلفی وجود دارد که می‌توان از آنها به عنوان عناصر اینترنت اشیاء خانه هوشمند استفاده کرد. بیایید برخی از آنها را بررسی کنیم:

نورپردازی:

لامپ های هوشمند را می توان به شبکه اینترنت اشیاء یک خانه هوشمند متصل کرد. این اتصال به چراغ ها اجازه می دهد تا به اعلان های تنظیم شده توسط کاربر پاسخ دهند.

به عنوان مثال، از طریق تشخیص چهره (دوربین در جلوی در)، چراغ ها می توانند به طور خودکار زمانی که به خانه می رسیم روشن شوند و هنگامی که از خانه خارج می شویم به طور خودکار خاموش می شوند. یا با حسگرهای حرکتی می توان چراغ ها را با توجه به حرکت کاربر روشن و خاموش کرد. این چراغ‌ها همچنین می‌توانند با شرایط آب و هوایی که از اینترنت دانلود می‌شوند سازگار شوند یا با وضعیت احساسی ما سازگار شوند – که توسط سیستم اینترنت اشیا بر اساس رفتار ما حدس زده می‌شود.

درب ها:

درب ها نیز با اینترنت اشیا “هوشمندتر” می شوند. نمونه دیگری از تشخیص چهره با سیستم‌های IoT مبتنی بر دوربین، داشتن سنسور قفل/باز کردن قفل هوشمند روی در است که به دوربین متصل است. هر زمان که همه اعضای خانواده خانه را ترک کنند، در به خودی خود قفل می شود و زمانی که اولین عضو خانواده به خانه باز می گردد، در باز می شود.

پنجره و پرده:

پنجره می تواند به طور خودکار با سنسورهایی که به تغییرات آب و هوا، دمای داخل و خارج و کیفیت هوا پاسخ می دهند واکنش نشان دهد.

به عنوان مثال، در صورت بارندگی، پنجره ها می توانند به طور خودکار بسته شوند یا در صورت بدتر شدن کیفیت هوای داخل، ممکن است باز شوند. پرده‌های پنجره می‌توانند با کشیدن خودکار پرده‌ها به میزان نور خورشید پاسخ دهند.

یخچال:

یک یخچال هوشمند می تواند تعداد محصولات موجود در داخل را شناسایی و نظارت کند. در صورت تمام شدن مواد غذایی ضروری، یخچال به کاربر اطلاع می دهد و همچنین می تواند به طور خودکار از اینترنت سفارش دهد.

باغ:

بیرون خانه را می توان به دستگاه های اینترنت اشیا نیز مجهز کرد. سنسورها می توانند خشکی خاک را اندازه گیری کنند و اگر خاک خیلی خشک باشد، یک سیستم خودکار باغ را آبیاری می کند. اگر ارتفاع چمن از حد معینی فراتر رود، یک ماشین چمن زن روباتیک چمن را هرس می کند.

 

با در نظر گرفتن شبکه کامل حسگرهای اینترنت اشیا، خانه ما می تواند از بسیاری جهات، مانند امنیت و بهره‌وری انرژی، هوشمندتر شود.

مثال

سیستم امنیتی:

متناسب با چراغ‌ها، درها، پنجره‌ها و پرده‌های ، می‌توان یک سیستم امنیتی هوشمند ایجاد کرد که حضور خانواده را تقلید می‌کند و همچنین در صورت تلاش یکی از اعضای غیر خانواده برای ورود به ملک، هشدار ارسال می‌کند.

بهینه سازی مصرف انرژی:

بر اساس داده‌های جمع‌آوری‌شده در مورد رفتار و مصرف انرژی ما در خانه، می‌توان با خاموش کردن خودکار چراغ‌های بلااستفاده، اطمینان از تهویه هوشمند بر اساس دما و کیفیت هوا در داخل و خارج و همچنین داشتن یک سیستم تطبیقی، یک پروفایل انرژی ایجاد و بهینه کرد مثل سیستم گرمایش اتوماتیک

این سنسورها و سایر حسگرها و محرک‌ها می‌توانند در یک خانه هوشمند مجهز به اینترنت اشیا نقش داشته باشند. کاربر به عنوان یکپارچه ساز، تصمیم می گیرد که کدام مؤلفه ها را برای رفع نیازهای خاص خود بگنجاند.

مراقبت های بهداشتی

اگر بتوانیم خانه هایمان را به دستگاه های اینترنت اشیا مجهز کنیم، پس خودمان چطور؟ آیا می‌توانیم بدن مجهز به اینترنت اشیا داشته باشیم؟ البته که میتونیم! اما نگران نباشید – این بدان معنا نیست که شما لزوماً به ایمپلنت نیاز دارید. بسیاری از حسگرهای اینترنت اشیا وجود دارند که می‌توانید بدون هیچ زحمتی آن‌ها را بپوشید – برای مثال، ساعت‌های هوشمند، کفش‌های هوشمند، یا نمایشگر اکسیژن خون و دستگاه‌های اینترنت اشیا مانند بالش‌های هوشمند می‌توانید استفاده کنید.

با کمک این سنسورها می توان حجم زیادی از اطلاعات کاربر را جمع آوری کرد. سپس می‌توان آن را توسط کاربر، متخصصان یا برنامه‌های رایانه‌ای به منظور داشتن زندگی سالم‌تر یا عملکرد بهتر در ورزش تجزیه و تحلیل کرد.

مثال

بیایید چند نمونه از کاربرد حسگرهای اینترنت اشیا در ورزش و مراقبت های بهداشتی را ببینیم:

ورزش های آماتور:

امروزه بیشترین استفاده از محصولات پوشیدنی ساعت های هوشمند هستند. آنها می توانند تعداد گام های برداشته شده، کالری سوزانده شده، زمان فعال، ضربان قلب، زمان خواب و کیفیت خواب را ردیابی کنند. بر اساس این اعداد، افراد می توانند فعالیت های روزانه و زمان خواب خود را برای بهبود سلامت خود تطبیق دهند.

ورزش های نیمه حرفه ای/حرفه ای:

برای بانوان و مردان ورزشکار نیمه حرفه ای و حرفه ای، داده های جمع آوری شده توسط مربی (شخصی یا از راه دور از طریق اینترنت) ارسال و بررسی می شود. بر اساس این داده ها، مربی پیشنهادهایی را برای برنامه آموزشی ارائه می دهد.

ورزش‌های خاص در سطح حرفه‌ای ممکن است شامل حسگرهای پیشرفته‌تری باشد که به مربی کمک می‌کند تا برنامه تمرینی دقیق‌تری را ایجاد کند، مانند کفشی با یک قدرت سنج برای دوچرخه‌سواری و دویدن یا یک دستگاه اکسیژن‌سنج خون.

مراقبت های بهداشتی شخصی:

مسئولیت شخصی و پیشگیری از خطر برای مراقبت های بهداشتی حیاتی است. حتی بدون دخالت هیچ متخصص پزشکی، دانش مبتنی بر داده از وضعیت سلامت افراد می تواند جان افراد را نجات دهد. ساعت‌های هوشمند مجهز به نوار قلب می‌توانند برخی از بیماری‌های قلبی جدی را شناسایی کنند، مانیتورهای نبض می‌توانند به شما در مورد نواحی غیرطبیعی نبض هشدار دهند و حتی دانستن فعالیت روزانه و زمان خواب می‌تواند تأثیر زیادی داشته باشد.

مراقبت های بهداشتی حرفه ای:

داده های مربوط به سلامتی نیز می تواند توسط پزشکان نظارت شود. افرادی که از بیماری های مزمن رنج می برند اغلب برنامه درمانی خود را دنبال نمی کنند. با استفاده از دستگاه های پوشیدنی اینترنت اشیا، عادات و وضعیت سلامت بیمار برای پزشکان کاملاً شفاف خواهد بود. به لطف اینترنت اشیا، پزشکان اکنون می توانند به بیماران خود برای پیروی از برنامه پزشکی هشدار دهند و همچنین می توانند در صورت نیاز این طرح را تطبیق دهند. در صورت لزوم، پزشک همچنین می تواند یک قرار ملاقات شخصی را پیشنهاد دهد.

در نتیجه:

حتی اگر فقط دستگاه های اینترنت اشیا موجود در حال حاضر در ورزش و مراقبت های بهداشتی مورد استفاده قرار گیرند، افراد بهبود قابل توجهی در وضعیت سلامت کلی خود خواهند داشت. و ما فقط در ابتدای انقلاب اینترنت اشیا هستیم!


زمینه های مهم برای اینترنت اشیا – قسمت دوم

 

مترجم: علیرضا رحیمی؛ مشاور فناوری و تجاری        تصویر علیرضا رحیمی، مشاور فناوری و تجاری

منبع

علم و خلاقیت

alireza rahimiinternet of thingsiotsmart homeآکادمی راز معماریاینترنت اشیااینترنت اشیا در ایرانخانه هوشمندراز معماریعلیرضا رحیمیمحصولات و خدمات اینترنت اشیامهندس علیرضا رحیمی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *