اینترنت اشیا (IoT) زندگی را در زمین بهتر می کند (قسمت دوم)

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
اینترنت اشیا (IoT) زندگی را در زمین بهتر می کند (قسمت دوم)

اینترنت اشیا(IoT) مزایای زیادی برای زندگی ما دارد و بر سبک زندگی ما از نحوه واکنش ما تا نحوه رفتار ما تأثیر می‌گذارد و بدون شک زندگی بهتری را برایمان به ارمغان خواهد آورد.

 

نقش اینترنت در زندگی انسان

اینترنت یکی از مهم ترین و تحول آفرین ترین فناوری هایی است که تاکنون اختراع شده است، مردم را به هم متصل می کند و امکان به اشتراک گذاری اطلاعات را فراهم می کند. اینترنت اشیا تمام دنیا را به یک موجودیت دیجیتالی و بدون فاصله مکانی متصل کرده است .

 

در این دنیای دیجیتال، همه می توانند بدون توجه به جایی که هستند با یکدیگر صحبت کنند. اینترنت به افراد اجازه می دهد بدون هیچ محدودیتی به یکدیگر متصل شوند. و اکنون شبکه‌های جدیدی برای اتصال بسیاری از اشیاء فیزیکی از طریق فرآیندی به نام اینترنت اشیا (IoT) مهیا شده است.

 

 

اینترنت اشیا چگونه زندگی مردم را تغییر می دهد؟

اینترنت اشیا به سرعت در حال تبدیل شدن به بخشی جدایی ناپذیر از زندگی روزمره ما است. از لوازم خانگی هوشمند گرفته تا تولید هوشمند، و این امکان را به ما می دهد تا محیط خود را از هر کجای دنیا کنترل و نظارت کنیم.

اکنون می‌توانیم به داده ها دسترسی داشته باشیم، فرآیندها را خودکار کنیم و حتی سیستم‌های امنیتی خانه خود را تنها با چند کلیک کنترل کنیم.

با اینترنت اشیا، می‌توانیم با بهره‌گیری از داده‌هایی که توسط دستگاه‌های متصل اطرافمان تولید می‌شود، زندگی خود را آسان‌تر و کارآمدتر کنیم.

دستگاه های هوشمند به سرعت در حال رشد هستند که زندگی روزمره ما را متحول می کنند. این به شبکه ای از اشیاء فیزیکی مانند حسگرها و سایر ابزارها اشاره دارد که به اینترنت متصل هستند و می توانند داده ها را با یکدیگر مبادله کنند.

با توسعه تراشه های کامپیوتری ارزان قیمت، حتی اشیاء روزمره نیز می توانند به دستگاه های اینترنت اشیا تبدیل شوند. با در دسترس بودن گسترده شبکه های بی سیم، حتی غیر محتمل ترین اشیاء را می توان به اینترنت متصل کرد.

اشیاء هوشمند با حسگرهایی تعبیه شده که به آنها هوش دیجیتالی می دهد و به آنها اجازه می دهد بدون کمک انسان ارتباط برقرار کنند. این سنسورها برای کنترل روشنایی، دما و سایر عملکردها در محیط استفاده می شوند.

 

به نوعی، اینترنت اشیا زندگی ما را تغییر داده است. بسیاری از ما اکنون از دستگاه های متصل برای نظارت بر شرایط بهداشتی بحرانی در بیمارستان ها و مراکز درمانی استفاده می کنیم. علاوه بر این، این گجت‌ها مصرف انرژی پایینی دارند و در نتیجه قبض برق کمتری دارند. حتی می توان از آنها برای نظارت بر مصرف انرژی استفاده کرد.

 

دستگاه‌های اینترنت اشیا نیز در خودروهای مدرن مملو از سنسورها و سیستم‌های هوشمند مختلف یافت می‌شوند. این دستگاه ها از ارتباطات بی سیم برای کنترل بیشتر اجزای خودرو استفاده می کنند. همچنین شرکت هایی در حال کار بر روی توسعه سیستم های جدید برای خودروهای هوشمند و ادغام آنها با اینترنت اشیا هستند.

 

دستگاه های اینترنت اشیا اکنون در همه جا حاضر هستند. امروزه کاربران می توانند تمرینات تناسب اندام خود را با گوشی های هوشمند خود همگام کنند، دمای خانه خود را تغییر دهند و با طیف وسیعی از دستگاه های پوشیدنی تعامل داشته باشند.

 

و این رشد ادامه خواهد داشت. رشد اینترنت اشیا، مزایای زیادی برای زندگی مردم به ارمغان آورده است و فرصت‌های فوق‌العاده‌ای را در بسیاری از زمینه‌ها ارائه می‌کند همچنین طرز تفکر ما را در مورد ساختن متحول می‌کند.

 

با اتصال دستگاه‌های فیزیکی به اینترنت، اینترنت اشیا ما را قادر می‌سازد تا محیط خود را در زمان حال نظارت و کنترل کنیم. این دنیایی از امکانات را برای ساختمان‌ها، شبکه‌ها و زیرساخت‌های هوشمند فراهم می کند، از سیستم‌های مدیریت انرژی خودکار گرفته تا راه‌حل‌های تعمیر و نگهداری هوشمند.

با اینترنت اشیا می‌توانیم ساختمان‌ها را کارآمدتر، قابل اعتمادتر و ایمن‌تر کنیم. همچنین می‌توانیم داده‌هایی را در مورد نحوه استفاده از ساختمان‌ها برای تصمیم‌گیری هوشمندانه در مورد توسعه آینده شهری جمع‌آوری کنیم. به طور خلاصه، اینترنت اشیا در حال دگرگونی روش ساخت، مدیریت و نگهداری زیرساخت هایمان است.

 

آینده اینترنت اشیا

آینده اینترنت اشیا

اینترنت اشیا یکی از بزرگترین فناوری های قرن بیست و یکم است همچنین شبکه ای از دستگاه هایی است که برای تبادل داده به یکدیگر متصل شده اند. از طریق حسگرهای تعبیه شده، اشیاء روزمره می توانند به دستگاه های متصل به اینترنت اشیا تبدیل شوند.

 

این به هم پیوستگی دستگاه ها امکان برقراری ارتباط یکپارچه بین افراد، فرآیندها و اشیا را فراهم می کند. از طریق تجزیه و تحلیل داده ها و محاسبات کم هزینه، اشیاء فیزیکی می توانند داده ها را به اشتراک بگذارند و بر تعاملات نظارت کنند.

 

این تکامل دنیای فیزیکی است که با دنیای دیجیتال روبرو می شود. آینده اینترنت اشیا به سرعت در حال پیشرفت است. تا سال 2040، انتظار می رود که هر چیزی که دارای ریزتراشه باشد به اینترنت متصل شود.

 

با استفاده از این فناوری، هر قطعه ای از تجهیزات می تواند اطلاعات مربوط به اندازه، شکل، مکان و دستورالعمل های خود را منتقل کند. آینده اینترنت اشیا ممکن است شامل خودروهای خودران نیز باشد. این که این خودروها به تولید انبوه برسند یا نه، فقط مسئله زمان است.

 

اینترنت اشیا دستگاه ها را به هم متصل می کند و داده ها را با روش هایی به یکدیگر ارسال می کند که نیازهای کاربرانش را بهتر برآورده کند. یک سیستم هشدار متصل به یک خودرو، شرایط ترافیکی را گزارش می‌کند تا مسیر خود را در مسیری با شلوغی کمتر هدایت کند. همچنین می تواند با خودروهای دیگر برای بهبود روان بودن ترافیک ارتباط برقرار کند.

 

امکانات بی پایانی برای اینترنت اشیا وجود دارد. اینترنت اشیا در حال حاضر زندگی ما را تغییر می دهد و از بسیاری جهات زندگی ما را آسان تر می کند.

محصولاتی که پنج سال پیش غیرقابل اتصال در نظر گرفته می شدند، مانند یخچال ها، به طور فزاینده ای به هم متصل می شوند. به عنوان مثال، یک یخچال متصل به اینترنت می تواند مواد غذایی و تاریخ انقضای مواد غذایی درون خود را متوجه شود و با دستورات صوتی قابل کنترل باشد.

 

در آینده، خانه هوشمند شما می‌تواند بگوید چه زمانی از خواب بیدار می‌شوید، به چه چیزی در رادیو گوش می‌دهید، چقدر خوب دندان‌هایتان را مسواک می‌زنید و چه چیزی بخورید. خانه شما ممکن است حتی قبل از انجام کاری بداند که به چه چیزی فکر می کنید.

سخنان پایانی

راه حل IoT نحوه زندگی و کار ما را متحول می کند و زندگی ما را بیشتر از همیشه متصل به اینترنت و کارآمدتر می کند. از خانه‌های هوشمند گرفته تا خودروهای متصل به اینترنت اشیا، نحوه تعامل ما با محیط فیزیکی را متحول می‌کند.

 

هدف IoT، ایجاد یک سیستم در مقیاس بزرگ است که در آن اشیاء را بتوان نظارت و کنترل کرد تا محیط های هوشمند ایجاد کند. این یک هدف جهانی برای اتصال دستگاه‌ها و سیستم‌های فیزیکی، عمدتاً در بخش‌های صنعتی و تجاری است تا آنها را در دسترس‌تر و کارآمدتر کند.

 

اینترنت اشیا با در دسترس‌تر و کارآمدتر کردن دستگاه‌های ما، زندگی ما را بهبود می‌بخشد. با اتصال اشیاء روزمره به اینترنت، ما را قادر می سازد تا انجام کارها را به صورت خودکار انجام دهیم و به داده ها از هر مکانی در زمان حال دسترسی داشته باشیم.

 

اکنون می‌توانیم خانه‌هایمان را از هر نقطه‌ای در جهان کنترل کنیم، تناسب اندام خود را دنبال کنیم و حتی برای قرار ملاقات‌ها یادآوری دریافت کنیم.

محاسبات داده بزرگ و تجزیه و تحلیل، این فناوری را برای تولیدکنندگان بیشتری مقرون به صرفه کرده است و پلتفرم‌های رایانش ابری به اینترنت اشیا اجازه داده‌اند که به صورت تصاعدی مقیاس پذیرتر شوند. با این حال، اینترنت اشیا هنوز در مراحل اولیه استقرار است، اما پتانسیل بالایی از خود نشان می دهد و سرمایه گذاری زیادی را جذب می کند.

 

 

مترجم: علیرضا رحیمی؛ مشاور فناوری و تجاری        تصویر علیرضا رحیمی، مشاور فناوری و تجاری

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader