اینترنت اشیا (IoT) زندگی را در زمین بهتر می کند(قسمت اول)

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
اینترنت اشیا (IoT) زندگی را در زمین بهتر می کند

اینترنت اشیا(IoT) مزایای زیادی برای زندگی انسان‌ها دارد و بر سبک زندگی مردم از نحوه واکنش ما تا نحوه رفتار ما تأثیر می گذارد. از کنترل تهویه مطبوع با گوشی هوشمندتان گرفته تا خودروهای هوشمند که کوتاه ترین مسیر را ارائه می دهند یا ساعت هوشمند شما که فعالیت های روزانه شما را ردیابی می کند.

 

آیا اینترنت زندگی ما را بهتر کرد؟

اینترنت یکی از مهم ترین و تحول آفرین ترین فناوری هایی است که تاکنون اختراع شده است. در زندگی همه ما بافته شده است، مردم را به هم متصل می کند و امکان به اشتراک گذاری اطلاعات را فراهم می کند. اینترنت تمام دنیا را به یک موجودیت دیجیتالی متصل کرده است و فاصله دیگه مطرح نیست.

در این دنیای دیجیتال، همه می توانند بدون توجه به جایی که هستند با یکدیگر صحبت کنند.

اینترنت به افراد اجازه می دهد بدون هیچ محدودیتی به یکدیگر متصل شوند. و اکنون شبکه‌های جدیدی برای اتصال بسیاری از اشیاء فیزیکی از طریق فرآیندی به نام اینترنت اشیا (IoT) مهیا شده است.

 

زایش اینترنت اشیا از دنیای دیجیتال

اینترنت اشیا به تعدادی از دستگاه ها اجازه می دهد تا به یکدیگر متصل شده و داده تولید کنند. این گجت‌ها می‌توانند مانند انسان‌ها با یکدیگر تبادل اطلاعات کنند.

انسان ها از طریق حواس پنج گانه خود با افراد دیگر تعامل، مشارکت و همکاری می کنند. اینترنت اشیا به روشی تقریباً مشابه کار می کند.

این فناوری همه چیز را شامل می شود مانند:

  • توانایی حس کردن
  • برقراری ارتباط
  • لمس، کنترل
  • تعامل و همکاری با اشیا دیگر
  • به اشیا اجازه می دهد تا داده ها را تولید، جمع آوری یا مبادله کنند.
  • با اینترنت اشیا می توانید با اشیاء فیزیکی اطراف خود مکالمه داشته باشید.

امروزه رایانه‌ها محل کار و اتاق‌های ما را پر می‌کنند و در عین حال قدرتمندتر، کوچک‌تر و ارزان‌تر می‌شوند. پیشرفت‌های فناوری در سراسر جهان به طور مستقیم با رشد اتوماسیون جهانی که توسط اینترنت اشیا هدایت می‌شود، متناسب است.

 

اینترنت اشیا (IoT) دقیقا چیست؟

ما وارد زمان بسیار هیجان انگیزی می شویم که تقریباً می توانیم با همه دستگاه های هوشمند متصل به اینترنت صحبت کنیم. تخمین زده می شود که مردم بیش از یک میلیارد بار در سال از آمازون می پرسند که الکسا (دستگاه هوشمند صوتی) ساعت چند است؟

 

تعریف اینترنت اشیا (IoT)

اینترنت اشیا به شبکه‌ای از اشیاء فیزیکی اطلاق می‌شود که شامل الکترونیک، نرم‌افزار، محرک‌ها، حسگرها و قابلیت شبکه‌سازی است. این اشیاء را می توان از راه دور از طریق اینترنت نظارت و کنترل کرد.

 

اینترنت اشیا شبکه ای از دستگاه ها و اشیاء فیزیکی است که برای به اشتراک گذاری داده ها به یکدیگر متصل می شوند.

اینترنت اشیاء یک زیرساخت کامل برای تبادل اطلاعات و اتصال بین اشیاء است که می تواند به هر شکل فیزیکی مانند وسایل نقلیه، لوازم خانگی، دستگاه های مراقبت های بهداشتی و فناوری پوشیدنی باشد.

 

اینترنت اشیا به اشیا اجازه می دهد تا از راه دور در زیرساخت های شبکه موجود کنترل شوند، فرصت هایی را برای ادغام مستقیم دنیای فیزیکی در سیستم های مبتنی بر رایانه ایجاد می کند و در نتیجه کارایی، دقت و سود اقتصادی را بهبود می بخشد.

این دستگاه ها داده هایی را در مورد محیطی که در آن کار می کنند جمع آوری و به اشتراک می گذارند.

تقریباً هر دستگاه الکترونیکی که این روزها وارد بازار می شود دارای نوعی سنسور است. این حسگرها به طور مداوم داده هایی را در مورد وضعیت کار دستگاه ها منتشر می کنند که بسیار مفید است.

 

چرا اینترنت اشیا در دنیای امروز مهم است؟

اینترنت اشیا شبکه وسیعی از دستگاه ها و اشیاء مرتبط با یکدیگر است که می توانند بدون نیاز به تعامل انسانی، داده ها را مبادله کنند. این ابزار قدرتمندی است که می تواند بسیاری از کارهای روزانه را برای مشاغل، صنایع و خانوارها خودکار کند.

جریان اطلاعات جهان هرگز به این بزرگی نبوده است و با سرعتی سریع در حال رشد است که در آینده با داده های بیشتر اشاره دارد. با افزایش روز افزون تعداد دستگاه های متصل که وارد بازار می شوند، داده ها بیشتر می شوند.

تخمین زده می شود که در سال 2023، داده های صنعتی به 130 زتابایت می رسد که نشان دهنده 130 میلیارد ترابایت است. همچنین پیش بینی می شود که در سال 2023 بیش از 43 میلیارد دستگاه اینترنت اشیا در جهان وجود داشته باشد.

 

از آنجایی که دستگاه‌های اینترنت اشیا حجم عظیمی از داده را تولید می‌کنند، اطلاعات زیادی را ارائه می‌کنند که به افراد و کسب‌وکارها در تصمیم‌گیری بهتر کمک می‌کند. این ابزارها اطلاعات شخصی از مراقبت های بهداشتی تا رسانه های اجتماعی را در اختیار ما قرار می دهند.

 

اطلاعات جمع آوری شده از دستگاه های متصل توسط الگوریتم ها و هوش مصنوعی تجزیه و تحلیل شده و سپس برای راه حل‌های هوشمند استفاده می شود. این گجت‌های هوشمند نیازی به ابر رایانه یا فضای ذخیره‌سازی بزرگ ندارند، تنها چیزی که نیاز دارند اتصال به اینترنت است.

 

اینترنت به حسگرها اجازه می‌دهد اطلاعات را جمع‌آوری کرده را در فضای ابری ذخیره کنند و در صورت نیاز برای تجزیه و تحلیل، آن‌ها را منتقل کنند. به این ترتیب همه چیز متصل تر و هوشمندتر می شود.

 

اینترنت اشیا و افزایش بهره وری کسب و کارها

اینترنت اشیا و افزایش بهره وری کسب و کارها

شرکت‌ها در بخش‌های مختلف به طور فزاینده‌ای راه‌حل‌های اینترنت اشیا را برای افزایش بهره‌وری و کارایی و همچنین ایجاد تجربه بهتر برای مشتری اتخاذ می‌کنند.

 

برای تصمیم گیری آگاهانه، کسب و کارها به اطلاعات لحظه ای قابل اعتماد نیاز دارند. داده‌های جمع‌آوری‌شده از دستگاه‌های هوشمند تجزیه و تحلیل می‌شوند و آن‌ها را به اطلاعات مفید تبدیل می‌کنند. با تجزیه و تحلیل این داده ها، کسب و کارها می‌توانند فرآیندهای خود را بهبود بخشند، هزینه ها را کاهش دهند و خدمات مشتری را بهبود بخشند.

 

این سیستم روش کسب و کار مردم را تغییر می دهد. هر صنعتی برای موفقیت خود به اطلاعات وابسته است و اینترنت اشیا با اتصال دستگاه ها آن را افزایش می دهد. داده ها را می توان با این فناوری، تجزیه و تحلیل و بهبود بخشید.

 

با این شبکه از دستگاه های متصل، جریان های درآمد جدیدی ایجاد می شود که هرگز وجود نداشته است. اما مهمترین مزیت همه این ها، توانایی تجزیه و تحلیل حجم وسیعی از داده ها و ارائه تجزیه و تحلیل پیش بینی برای رویدادهای آینده است. این فناوری می تواند زندگی را برای همه بهتر کند.

 

در حالی که فناوری اینترنت اشیا مدت کمی است که وجود داشته است، پیشرفت‌های اخیر در فناوری حسگر و ظرفیت پردازش داده ها، اینترنت اشیاء را بیشتر در دسترس قرار داده است. خانه های هوشمند می توانند شامل روشنایی، گرمایش، تهویه مطبوع، سیستم های رسانه ای و سیستم های امنیتی باشند. بسیاری از خانه های هوشمند حول یک پلت فرم مرکزی است که دستگاه های مختلف را به هم متصل می کند.

 

اندازه بازار جهانی اینترنت اشیا در سال 2021 برابر با 300.3 میلیارد دلار بود. انتظار می رود از سال 2021 تا 2026 26.1 درصد افزایش یابد، بنابراین اندازه بازار در سال 2026 به 650.5 میلیارد دلار خواهد رسید.

 

 

مترجم: علیرضا رحیمی؛ مشاور فناوری و تجاری        تصویر علیرضا رحیمی، مشاور فناوری و تجاری

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader