اینترنت اشیا (IoT) و استارتاپ های اینترنت اشیا در ایران

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
اینترنت اشیا (IoT) و استارتاپ های اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیا یا به اختصار IoT ، به اتصال اشیا روزمره به اینترنت اشاره دارد. از سال 1392 با ایجاد و بهبود زیرساخت مناسب اینترنت در کشور، علاقه مندان به حوزه اینترنت اشیا فضای مناسبی را برای راه اندازی استارتاپ ها اینترنت اشیاء در ایران دیدند.

می توان گفت مهم ترین نیاز اینترنت اشیا، زیرساخت عالی اینترنت است.

این اشیا می‌توانند شامل هر چیزی از دستگاه‌های خانه هوشمند مانند ترموستات‌ها و دوربین‌های امنیتی، ردیاب‌های تناسب اندام پوشیدنی، تا تجهیزات صنعتی مانند حسگرهای روی ماشین‌آلات کارخانه باشند.

 

 

تاریخچه اینترنت اشیا در ایران

اینترنت اشیا (IoT) در سال های اخیر در ایران مورد توجه قرار گرفته است. دولت ایران و شرکت های خصوصی با هدف بهبود کارایی، کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری در صنایع مختلف، در زیرساخت های اینترنت اشیا و توسعه فناوری سرمایه گذاری کرده است.

 

در ایران، اینترنت اشیا در کشاورزی برای بهینه‌سازی مصرف آب و نظارت بر سلامت محصولات، در حمل‌ونقل برای بهبود مدیریت ترافیک و کاهش ازدحام، و در مراقبت‌های بهداشتی برای نظارت از راه دور بیماران و بهبود مراقبت‌های پزشکی استفاده شده است.

 

دولت ایران نیز با ارائه بودجه و تشویق هایی به استارت آپ ها، شرکت های دانش بنیان و شرکت های فعال در این زمینه از توسعه اینترنت اشیا حمایت کرده است.

رویدادها و کنفرانس‌های مرتبط با اینترنت اشیا سالانه در ایران برگزار می‌شود که کارشناسان و ذی‌نفعان را گرد هم می‌آورد تا آخرین روندها و پیشرفت‌های این فناوری را مورد بحث و بررسی قرار دهند.

 

با این حال، مانند بسیاری از کشورها، ایران نیز در پیاده سازی اینترنت اشیا با چالش هایی مانند:

  • امنیت داده ها
  • رسیدگی به مسائل نظارتی
  • توسعه مهارت های فنی
  • زیرساخت های لازم مواجه است.

 

علیرغم این چالش ها، مزایای بالقوه اینترنت اشیا برای اقتصاد و جامعه ایران، آن را به حوزه ای با علاقه و سرمایه گذاری مستمر تبدیل کرده است.

یکی از حوزه هایی که اینترنت اشیا در ایران امیدوار کننده بوده، کشاورزی است.

کشور ایران دارای سابقه طولانی در کشاورزی است، اما کمبود آب و استفاده ناکارآمد از چالش های اصلی بوده است.

راه‌حل‌های مبتنی بر اینترنت اشیا، مانند سیستم‌های آبیاری هوشمند و حسگرهایی که رطوبت خاک و سلامت محصول را بررسی می‌کنند، می‌توانند به کشاورزان در بهینه‌سازی مصرف آب و بهبود عملکرد کمک کنند. این امر به ویژه با توجه به بحران کنونی آب در ایران حائز اهمیت است.

 

 

استارتاپ های اینترنت اشیا در ایران

  • شرکت لاک پست: شرکت لاک پست یک شرکت فناوری ایرانی است که در حوزه اینترنت اشیاء (IoT) فعالیت می‌کند. این شرکت به توسعه و تولید دستگاه‌ها و سامانه‌های مرتبط با اینترنت اشیاء می‌پردازد.لاک پست نخستین استارتاپ فعال در ارائه راهکارهای سخت افزاری و نرم افزاری در حوزه پستی است و قصد دارد با ارائه این روش های هوشمند به بهره وری بیشتر شرکت های پستی و همچنین در بهبود تجربه مشتریان گام موثری بردارد.
  • پاناک: پایشگرهای پاناک می توانند دما، رطوبت،رطوبت خاک و دیگر شرایط محیط‌هایی که برای شما اهمیت دارند را به طور لحظه ای بر روی اپلیکیشن موبایل پاناک و یا از طریق SMS به اطلاع شما برسانند. سنسورهای هوشمند پاناک تنها به یک اتصال WiFi نیاز دارند و راه اندازی آسان آن ها کمتر از ۲ دقیقه زمان می برد.
  • آیلاگرز: دیتالاگر بی سیم آیلاگرزبوسیله سنسور ها دما ، دما و رطوبت و… را اندازه گیری  می کند و نمایش  می دهد و در مواقع لزوم هشدار می دهد.
  • لینکپ: شرکت دانش‌بنیان راهبران اینترنت اشیا (Linkap) ارایه‌دهنده نسل نوین سرویس‌های هوشمندسازی مبتنی بر اینترنت اشیا (IoT) است.

 

 

محصولات و خدمات استارتاپ لینکپ

لینکپ توانسته است با فعالیت تخصصی در زمینه اینترنت اشیا، سبد کاملی از محصولات و سرویس‌های مختلف را در این حوزه فراهم کند.

محصولاتی چون؛ کنترل سیستم‌ها و بخش‌های مختلف ساختمان‌های هوشمند مثل تهویه، روشنایی، پرده هوشمند، قفل هوشمند، سیستک کنترل نشتی آب، کنتورهوشمند برق، سیستم امنیتی تشخیص حضور افراد در ساختمان، کنترل‌ درها و پنجره‌ها، سیستم تشخیص دود و اطفای حریق، سیستم آبیاری هوشمند، پریز هوشمند، سیستم اعلام وضعیت اضطراری سلامت جسمی، سیستم اطلاع‌دهنده تعداد افراد و کنترل تردد آن‌ها و پارکینگ هوشمند تنها از طریق یک هاب یا یک اپلیکیشن.

 

 

در نتیجه:

 صحنه استارت آپ اینترنت اشیا در ایران در مقایسه با سایر کشورها هنوز نسبتاً نوپا است، اما قطعاً علاقه و سرمایه گذاری در این زمینه رو به رشد است. با حمایت دولت و استعدادهای فنی قوی کشور، پتانسیل زیادی برای موفقیت و تاثیرگذاری مثبت استارتاپ های اینترنت اشیا در اقتصاد و جامعه ایران وجود دارد.

 

 

علیرضا رحیمی؛ مشاور فناوری و تجاری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader