علم بیونیک و تاثیر آن در معماری طبیعت

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
علم بیونیک و تاثیر آن در معماری طبیعت

علم بیونیک  و تاثیر آن در معماری طبیعت

بیونیک یا بایونیک (bionics) علمی است که در ساخت و ساز معماری و یا رفع مسائل و مشکلات فنی از سیستم های زنده اعم از طبیعت و موجودات زنده الهام گرفته می‌شود.

در بیونیک انسان چهار ویژگی سیستم های زنده را بررسی و از آنها در ساخت ماشین آلات ، ساختمانها و… الگو برداری می‌کند:

*ظاهر

*ساختار

*آراستن

*انرژی

 

 

چرا باید از طبیعت و موجودات زنده الهام گرفت

در طی دوره های مختلف و با گذشت زمان، طبیعت و موجودات زنده رفته رفته تغییر و تکامل یافته اند که باعث سازگاری آنها با محیط و آب و هوا گردیده است، پس موجودات و طبیعتی که در حال حاضر مشاهده می کنیم کامل ترین و تکامل یافته ترین نوع خود هستند پس می توانند منبع الهام برای مهندسین ،پزشکان و … باشند.

مثلا معماران میتوانند با الهام از سیستم های زنده ساختمان های سازگار با محیط و آب و هوای هر منطقه طراحی و بنا کنند.

استفاده از طبیعت و موجودات زنده به عنوان الهام بخش در ساخت و ساز و معماری چندین دلیل دارد:

1.به دلیل تکامل طبیعت، طرح هایی که بر پایه آن طراحی شده اند، بهینه هستند. طبیعت با تجربه های بلندمدت خود، به بهینه ترین راهکارها برای بقا و تکامل رسیده است. بنابراین، برای ساختمان ها و سازه هایی که بر پایه طبیعت الهام گرفته شده اند، امکان وجود بهینه ترین راهکارهای طراحی و ساخت وجود دارد.

2.استفاده از طبیعت به عنوان الهام بخش، باعث می شود تا ساختمان ها و سازه ها با محیط زیست اطرافشان هماهنگ باشند. این به معنای استفاده از منابع طبیعی مانند نور خورشید، باد، و آب به صورت بهینه و کمترین تاثیر ممکن بر روی محیط زیست است.

3. طراحی ساختمان ها و سازه ها بر پایه موجودات زنده نیز می تواند موجب ایجاد فضایی سالم و پر از زندگی شود. برخی معماران، با الهام گرفتن از ساختارهایی مانند شبکه های عروقی و سیستم های معدل کننده دما در بدن انسان، تلاش می کنند تا ساختمان هایی را طراحی کنند که به صورت طبیعی از تنظیم دما و تهویه هوا پشتیبانی کنند.

 

 

تاریخچه استفاده از علم بیونیک در معماری

لئوناردو داوینچی نابغه ایتالیایی دوران رنسانس را می توان پدر علم بیونیک نامید. داوینچی اولین طراح هواپیما و صدها اثر معماری دیگر به شمار می رود. او برای طراحی هواپیما از بالهای پرندگانی مانند خفاش الگوبرداری کرده است.

با گذشت زمان  و در طی قرن ها الهام گرفتن از طبیعت و موجودات زنده در سیستم ها و ساخت سازهای دست بشر رفته رفته  بیشتر شد تا جایی که در قرن حاضر می‌توان ساختمان ها،ماشین آلات و… زیادی مشاهده کرد که برای ساخت آنها از سیستم های زنده الگو بردای شده است.

 

 

آیا معمارانی هستند، که بر پایه طبیعت ساختمان طراحی داشته اند؟

معماران بسیاری وجود دارند که به طراحی ساختمان هایی بر پایه طبیعت و موجودات زنده متمایل هستند. این رویکرد به عنوان “معماری بیولوژیکال” شناخته می شود و از سال های ۱۹۶۰ شروع شده است. برخی از مهمترین نمونه های معماری بیولوژیکال عبارتند از:

– معماری گیاهی: در این رویکرد، ساختمان ها با استفاده از گیاهان و باغ ها به طور فعال در محیط زیست یکپارچه می شوند. این شامل ساختمان هایی مانند “باغ ساختمان”، که به طور فعال با گیاهان و محیط زیست اطراف هماهنگ می شوند، می شود.

– معماری معدنی: در این رویکرد، ساختمان ها با استفاده از موادی مانند سنگ، خاک و خاکستر به طور فعال در محیط زیست یکپارچه می شوند. این شامل ساختمان هایی مانند “ساختمان سنگی”، که با استفاده از سنگ های محلی ساخته شده اند، می شود.

– معماری خورشیدی: در این رویکرد، ساختمان ها با استفاده از نور خورشید به طور فعال در محیط زیست یکپارچه می شوند. این شامل ساختمان هایی مانند “ساختمان خورشیدی”، که با استفاده از پنجره های بزرگ و سیستم های تهویه هوا بهینه، به طور کامل از نور خورشید استفاده می کنند، می شود.

– معماری بیومیمتیک: در این رویکرد، ساختمان ها با الهام از رفتارهای موجودات زنده ساخته شده اند. این شامل ساختمان هایی مانند “ساختمان مورچه”، که با الهام از رفتار و قابلیت سازگاری مورچه ها ساخته شده اند، می شود.

این رویکردها در طراحی ساختمان هایی که بر پایه طبیعت و موجودات زنده الهام گرفته شده اند، به دلیل کم تاثیر بودن بر محیط زیست، افزایش کیفیت هوای داخل ساختمان و کاهش مصرف انرژی، اهمیت بسیاری دارند.

 

 

آثار مشهور معماری بیونیک

 

۱. موزه و استادیوم ملی در پکن که  از لانه پرنده برای ساخت این موزه الهام گرفته شده است

 

۲. مجموعه اقامتی که در خاویر سنوسین قرا گرفته از پوست بادام زمینی الگو برداری کرده است.

 

۳. سالن اپرای سیدنی استرالیا

 

۴. برج فراز پل رابلینگ

 

۵. برج تورنینگ توروسو سانینگو

 

 

در نتیجه:

معماران با استفاده از علم یونیک و الهام از ساختارهای طبیعی و موجودات زنده میتوانند ساختمانها و بناهایی را طراحی و بسازند  که هم از استحکام زیادی برخوردارند و هم بدلیل استفاده از متریال های طبیعی که به ساختار منبع الهام شباهت دارند به حفظ محیط زیست و صرفه جویی در مصرف انرژی کمک شایانی نمایند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader