تعداد پله در هر بازوی (شمشیری) راه پله

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
چشم پله در ساختمان

تغییر تعداد پله در طبقات مختلف و روش محاسبه و اجرای آن بسیار حائز اهمیت است، و این دستگاه پله ممکن است، در طبقات مختلف بزرگ و کوچک شود.

حال سوال مهم این است که این تغییرات در تعداد پله را باید چگونه حل نمود که در هر بازو ( شمشیری) تعداد مناسبی پله قرار داشته باشد و مهمتر اینکه پله ها سرگیر نباشند و مشکلی از نظر اجرا به وجود نیاید.

 

تعداد پله در هر شمشیری

برای محاسبه تعداد پله در هر بازو باید ابتدا اختلاف ارتفاع را دانست و تا با این روش تعداد شمشیری ها (بازو ها ) بدست آید ، باید توجه نمود که هرچه تعداد بازوها کمتر باشد، مسلما بهتر است.

 

برای تعیین تعداد پله ها از جدول زیر استفاده کنید؟

برای تعیین تعداد پله ها از جدول زیر استفاده کنید؟

 

بدست آوردن تعداد پله در هر بازو و برش شماتیک

حالا که تعداد بازو مشخص شد باید تعداد پله را بدست بیاوریم. ( روش محاسبه تعداد پله را در مقاله روش محاسبه پله توضیح داده ایم)  و الان که می دانیم چند تا پله داریم ، باید بدست بیاوریم که در هر بازو چند تا پله باشد ، در ابتدا باید تعداد پله را بر دو تقسیم کنیم که در هر بازو تعداد برابری پله وجود داشته باشد و یک برش شماتیک از ساختمان بزنیم (خیلی خیلی شماتیک ، طوری که فقط بازو ها باشه ) بعد روی هر بازو تعداد پله ها را بنویسیم، (دیگه از اینجا به بعد خیلی آسونه ) باید تعداد پله مجاور را یعنی دو تا دو تا پله ها را بشماریم که چی بشه؟

 

شمارش تعداد پله در هر بازو

حالا باید دوتادوتا ،تعداد پله هر دو تا بازو مجاور را با هم جمع کنیم و این عدد نباید از 14 کمتر باشد و اگر کمتر شد یعنی در راه پله سرگیری داریم و اگه کمتر بود از بازو دیگه که کنار این بازو هست یکی کم می کنیم و به این بازو اضافه می کنیم و مجدد باز می شماریم و اگر باز هم کمتر بود، یکبار دیگه اینطوری سرگیری در راه پله نداریم.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader