تعیین درصد ساخت زمین (سطح اشغال زمین) و عوامل موثر بر آن

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
تعیین درصد ساخت زمین (سطح اشغال زمین) و عوامل موثر بر آن

تعیین درصد ساخت زمین (سطح اشغال زمین) به معنای حداکثر حد مجازی می باشد که مالک می تواند در آن قسمت ساخت بنا را انجام دهد و این عدد معمولا توسط شهرداری و نظام مهندسی تعیین می‌گردد.

 

دلیل قرار دادن درصد سطح اشغال چیست؟

با توجه به توسعه روز به روز شهر ها و کاهش فضای سبز در شهرها، برای کاهش تراکم ساختمانی و کاهش آسیب زدن به زمین‌ها و ایجاد فضای سبز ، هر مالک ساختمان موظف است درصدی از زمین خود را برای این امر قرار دهد. (درصد سطح اشغال)

این درصد در هر منطقه و شهر به تفکیک نواحی و بخش های مختلف متفاوت است و بسته به منطقه و فعالیت های انجام شده، می تواند بسیار متفاوت باشد.

 

چه عواملی بر سطح اشغال زمین تاثیر دارند؟

1- رشد جمعیت: افزایش جمعیت و نیاز به فضاهای سکونتی و تجاری می تواند منجر به افزایش درصد سطح اشغال زمین شود.

2- توسعه شهری: برنامه ریزی نامناسب و توسعه ناپایدار می تواند منجر به اشغال زمین‌های زیاد و نامناسب شود.

3- تغییر کاربری اراضی: تغییر کاربری اراضی از کشاورزی به سکونتی یا صنعتی می تواند منجر به افزایش سطح اشغال زمین شود.

4-عدم استفاده بهینه از فضا: عدم استفاده بهینه از فضاهای موجود و اشغال زمین‌های بیش از حد برای اهداف غیرضروری می‌تواند سطح اشغال زمین را افزایش دهد.

 

درصد سطح اشغال در چند درصد است؟

تعیین درصد سطح اشغال در سازمان‌های مختلف اعداد متفاوتی می‌باشد ،  درصد ساخت زمین برای تمام زمین‌ها یکسان نمی‌باشد و این عدد در طرح تفضیلی هر شهر آمده که می‌توان آن را از کارشناس دایره فنی شهرداری‌ها پرسید، و در ساخت بنا اجرا نمود.

نظام مهندسی این عدد را 60 درصد اعلام نموده، ولی قانون ضعیف و از طرفی مالکان برای سودآوری بیشتر معمولا از 60 درصد بیشتر ساخت می‌کنند، و به ازای مازاد ساخت جریمه پرداخت می‌کنند.

 

درصد سطح اشغال زمین از نظر شهرداری‌ها

سازمان شهرداری‌ها هم مثل نظام مهندسی درصد سطح اشغال زمین را 60 درصد تصویب کرده‌اند، ولی اگر کارفرمایی بیشتر از درصد ساخت تصرف کند، برخورد آنچنان سختی با آن نمی‌شود، فقط مازاد بر درصد مشمول جریمه می‌شود، البته به شرط‌ها و شروطه‌ها.

 

حکم تخریب ساختمان

حکم تخریب در اضافه ساخت

بعد از اینکه سازنده ساخت خود را انجام داد، میزان تخلف ساخت خود را باید به صورت جریمه نقدی پرداخت کند، البته به شرطی که همسایه‌های کنار از سازنده شکایت نکنند.

در صورتیکه ساخت مورد نظر از بر ساختمان همسایه‌ها جلوتر ساخته شده باشد، همسایگان حق شکایت دارند و قانون هم از آنها حمایت می‌کند و در این مواقع در صورت عدم رضایت همسایه‌ها ساخت غیرقانونی شناخته شده و حکم تخریب آن صادر می‌شود.

 

اگر درصد ساخت بیشتر از درصد مجاز بود و مالک هیچ همسایه‌ای نداشته باشد، شهرداری حکم تخریب می‌دهد

در این صورت پرونده به داخل کمسیون ماده صد برای شهر‌ها و به کمسیون ماده 99 برای روستاییان می رود و آنجا تصمیم به تخریب و یا پرداخت جریمه برای مالک گرفته می‌شود.

 

درصد ساخت زمین اگر بیشتر از درصد مجاز باشد ، نظام مهندسی چه می‌کند؟

اگر درصد ساخت بیشتر از حد مجاز باشد و به عبارتی کارفرما تخلف کرده باشد، سازمان نظام مهندسی فقط پول متراژ اضافه ای را که ساخته شده است، از مالک می‌گیرد.

 

درصد ساخت بنا و عرف جامعه برای ساخت

درصد ساخت زمین برای هر محله و منطقه با منطقه دیگر فرق دارد و بهترین راه برای کاهش تنش‌های ایجاد شده پرسیدن از کارشناس دایره فنی شهرداری‌ها و همسایگان زمین ساخت می‌باشد.

البته این وظیفه مهندس معمار ساختمان است که درصد ساخت بنا را رعایت کند و این درصد ساخت احتمال افزایش ساخت تا 75 درصد می‌باشد.

 

آیا درصد ساخت زمین برای تمام زمین‌ها 60 درصد است؟

درصد ساخت زمین برای تمام زمین‌ها یکسان نمی‌باشد و این عدد در طرح تفضیلی هر شهر آمده که می‌توان آن را از کارشناس دایره فنی شهرداری‌ها پرسید، و در ساخت بنا اجرا نمود.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader