خانه هوشمند یا اتوماسیون خانگی و کاربرد آن در معماری

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
خانه هوشمند یا اتوماسیون خانگی و کاربرد آن در معماری

یکی از محبوب‌ترین کاربردهای اتوماسیون خانگی، سبک معماری آن است که موجب آرامش خاطر برای صاحبان خانه است، همچنین به آنها اجازه می‌دهد خانه‌های خود را از راه دور کنترل کنند و از خطراتی مانند قهوه‌سازی که روشن است و فراموش شده یا باز ماندن درب ورودی خانه‌شان، جلوگیری کنند.

 

 

ویژگی فناوری خانه هوشمند

فن‌آوری خانه هوشمند که اغلب به آن اتوماسیون خانگی یا domotics نیز گفته می‌شود (از لاتین Domus به معنی خانه، امنیت، راحتی)، راحتی و بهره‌وری انرژی را برای صاحبان خانه فراهم می‌کند و به آنها اجازه می‌دهد، کنترل دستگاه‌های هوشمند را اغلب توسط یک برنامه خانه هوشمند، گوشی هوشمند یا سایر دستگاه های تحت شبکه که بخشی از اینترنت اشیا (IoT)سیستم‌ها و دستگاه‌های خانه‌های هوشمند هستند را مدیریت کنند، داده‌های مصرف‌کننده را بین خود به اشتراک می‌گذارند و اقدامات را بر اساس ترجیحات صاحب خانه خودکار می‌کنند.

 

کاربرد فناوری خانه های هوشمند در زندگی مدرن:

تقریباً در هر جنبه ای از زندگی که فناوری وارد فضای خانگی شده است (لامپ ها، ماشین ظرفشویی و غیره) نمونه هایی برای خانه هوشمند معرفی شده است:

 • تلویزیون‌های هوشمند به اینترنت متصل می‌شوند تا از طریق درخواست کاربر به برنامه‌هایی مانند ویدیو و موسیقی و …  دسترسی داشته باشند. برخی از تلویزیون های هوشمند همچنین دارای تشخیص صدا یا ژست هستند.

 

 • سیستم‌های روشنایی هوشمند، مانند Hue از Philips Lighting Holding B.V. علاوه بر اینکه می‌توانند از راه دور کنترل شوند و سفارشی شوند، می‌توانند تشخیص دهند که چه زمانی ساکنان ها در اتاق هستند و نور را در صورت نیاز تنظیم کنند. لامپ های هوشمند همچنین می توانند خود را بر اساس در دسترس بودن نور روز تنظیم کنند.

 

 • ترموستات‌های هوشمند، مانند Nest از شرکت Nest Labs با Wi-Fi یکپارچه عرضه می‌شوند و به کاربران امکان می‌دهند دمای خانه را زمان‌بندی، نظارت و از راه دور کنترل کنند. این دستگاه ها همچنین رفتارهای صاحب خانه را یاد می گیرند و به طور خودکار تنظیمات را تغییر می دهند تا حداکثر راحتی و کارایی را برای ساکنان فراهم کنند. ترموستات های هوشمند همچنین می توانند مصرف انرژی را گزارش کنند و به کاربران یادآوری کنند که فیلترها را عوض کنند.

 

 • با استفاده از قفل‌های هوشمند و بازکننده‌های درب گاراژ، کاربران می‌توانند به مهمانان اجازه ورود یا منع ورود بدهند. قفل های هوشمند همچنین می توانند زمان نزدیک بودن ساکنین را تشخیص دهند و درها را برای آنها باز کنند.

 

 • با دوربین‌های امنیتی هوشمند، ساکنان می‌توانند خانه‌های خود را هنگامی که در تعطیلات نیستند یا در تعطیلات هستند نظارت کنند. حسگرهای حرکتی هوشمند همچنین قادر به تشخیص تفاوت بین ساکنین، مهمانان، حیوانات خانگی و سارقان هستند و در صورت مشاهده رفتار مشکوک می توانند صاحب خانه یا پلیس را مطلع کنند.

 

 • مراقبت از حیوانات خانگی را می توان با فیدرهای متصل به صورت خودکار انجام داد. گیاهان آپارتمانی و چمن ها را می توان از طریق تایمرهای متصل آبیاری کرد.

 

 • انواع لوازم آشپزخانه، از جمله قهوه سازهای هوشمند که می توانند یک فنجان قهوه تازه را به طور خودکار در زمان برنامه ریزی شده درست کنند. یخچال‌های هوشمندی که تاریخ انقضا را پیگیری می‌کنند، فهرست‌های خرید درست می‌کنند.

 

برای مثال، مانیتورهای سیستم خانگی ممکن است موج برق را حس کنند و وسایل برقی را خاموش کنند یا شکستگی آب یا یخ زدگی لوله‌ها را حس کنند و آب را خاموش کنند تا به عنوان مثال، زیرزمین دچار آبگرفتگی نشود.

کیت نور هوشمند

مزایا و معایب خانه هوشمند

یکی از محبوب‌ترین مزایای اتوماسیون خانگی، ایجاد آرامش خاطر برای صاحبان خانه است، به آنها اجازه می‌دهد خانه‌های خود را از راه دور کنترل کنند، با خطراتی مانند قهوه‌ساز روشن یا باز ماندن درب ورودی خانه‌شان، جلوگیری کنند.

 

مزایا

 • خانه هوشمند همچنین برای سالمندان مفید است، و نظارتی را ارائه می دهد که می تواند به سالمندان کمک کند تا به جای نقل مکان به خانه سالمندان یا نیاز به مراقبت 24 ساعته در منزل، راحت و ایمن در خانه بمانند.

 

 • خانه های هوشمند می توانند ترجیحات کاربر را برای راحتی در نظر بگیرند. به عنوان مثال، کاربران می توانند درب گاراژ خود را برای باز شدن، روشن شدن چراغ ها، روشن شدن شومینه و آهنگ های مورد علاقه خود را برای پخش برنامه ریزی کنند.

 

 • اتوماسیون خانگی همچنین به صاحبان خانه کمک می کند تا کارایی را بهبود بخشند. به جای روشن گذاشتن تهویه مطبوع در تمام روز، یک سیستم خانه هوشمند می تواند رفتارها را یاد بگیرد و مطمئن شود که خانه تا زمانی که صاحب خانه از سر کار به خانه می رسد خنک شود. در مورد لوازم خانگی هم همینطور. با سیستم آبیاری هوشمند، چمن فقط در صورت نیاز و با مقدار دقیق آب مورد نیاز آبیاری می شود. با اتوماسیون خانگی، انرژی، آب و سایر منابع به طور موثرتری استفاده می شود که به صرفه جویی در منابع طبیعی و پول برای صاحبخانه کمک می کند.

 

 • با این حال، سیستم‌های اتوماسیون خانگی تا حدودی به دلیل ماهیت فنی خود، برای تبدیل شدن به جریان اصلی خانه های امروزی تلاش کرده‌اند. نقطه ضعف خانه های هوشمند پیچیدگی آنهاست. برخی از افراد با تکنولوژی مشکل دارند یا با اولین ناراحتی از آن دست می کشند. سازندگان خانه های هوشمند بر روی کاهش پیچیدگی و بهبود تجربه کاربری کار می کنند تا آن را برای کاربران در هر نوع و سطوح فنی لذت بخش و سودمند کنند.

 

 • برای اینکه سیستم‌های اتوماسیون خانگی واقعاً مؤثر باشند، دستگاه‌ها باید بدون در نظر گرفتن سازنده، قابلیت همکاری داشته باشند و از پروتکل‌های مشابه یا حداقل پروتکل‌های مکمل استفاده کنند. از آنجایی که این یک بازار نسبتا جدید است، هنوز استاندارد طلایی برای اتوماسیون خانگی وجود ندارد. با این حال، اتحادیه ها با تولیدکنندگان و … همکاری می‌کنند تا از قابلیت همکاری و تجربه کاربری یکپارچه اطمینان حاصل کنند.

 

 

معایب

 • مسئله مهم دیگر امنیت خانه هوشمند است. یک گزارش NTT Data Corp در سال 2016 نشان داد که 80٪ از مصرف کنندگان ایالات متحده نگران امنیت داده های خانه هوشمند خود هستند. اگر هکرها بتوانند به یک دستگاه هوشمند نفوذ کنند، به طور بالقوه می‌توانند چراغ‌ها و آلارم‌ها را خاموش کرده و قفل درها را باز کنند و خانه‌ای را در مقابل نفوذ بی‌دفاع نگه دارند. علاوه بر این، هکرها می توانند به شبکه صاحب خانه دسترسی داشته باشند که منجر به حملات بدتر یا استخراج داده ها شود. در اکتبر 2016، بات‌نت Mirai IoT توانست بخش‌هایی از اینترنت را در یک سری حملات انکار سرویس توزیع شده (DDoS) با استفاده از دوربین‌های دارای امنیت بد، DVR و روترها مورد حمله قرار بدهد.

 

 • علاوه بر امنیت خانه، بسیاری از مخالفان خانه هوشمند نگران حریم خصوصی داده ها هستند. گزارش NTT Data نشان می دهد که 73 درصد از مصرف کنندگان نگران حریم خصوصی داده های به اشتراک گذاشته شده توسط دستگاه های خانه هوشمند خود هستند. در حالی که تولیدکنندگان دستگاه‌های خانه هوشمند و پلت‌فرم‌ها ممکن است داده‌های مصرف‌کننده را جمع‌آوری کنند تا محصولات خود را بهتر بسازند یا خدمات جدید و بهبودیافته‌ای را به مشتریان ارائه دهند، اعتماد و شفافیت برای تولیدکنندگانی که به دنبال به دست آوردن مشتریان جدید هستند، حیاتی است.

 

خانه های هوشمند چگونه کار می کنند، و چگونه اجرا می شوند؟

خانه های هوشمند چگونه کار می کنند، و چگونه اجرا می شوند؟

خانه های تازه ساخته شده اغلب با زیرساخت خانه هوشمند ساخته می شوند. از سوی دیگر، خانه های قدیمی را می توان با فناوری های هوشمند بازسازی کرد. در حالی که بسیاری از سیستم‌های خانه هوشمند هنوز روی  X10 یا Insteon کار می‌کنند، بلوتوث و وای‌فای محبوبیت بیشتری پیدا کرده‌اند.

 

Zigbee و Z-Wave دو مورد از رایج ترین پروتکل های ارتباطی اتوماسیون خانگی هستند که امروزه مورد استفاده قرار می گیرند. هر دو از فناوری های شبکه مش، سیگنال های رادیویی با برد کوتاه و کم مصرف برای اتصال سیستم های خانه هوشمند استفاده می کنند.

 

خانه هوشمند مجموعه ای از دستگاه ها و لوازم هوشمند متفاوت نیست، بلکه وسایلی است که با هم کار می کنند تا یک شبکه قابل کنترل از راه دور ایجاد کنند. همه دستگاه ها توسط یک کنترل کننده اصلی اتوماسیون خانگی کنترل می شوند که اغلب به آن هاب خانه هوشمند می گویند. هاب خانه هوشمند یک دستگاه سخت افزاری است که به عنوان نقطه مرکزی سیستم خانه هوشمند عمل می کند و قادر است داده ها را حس کند، پردازش کند و به صورت بی سیم ارتباط برقرار کند. این برنامه، همه برنامه های متفاوت را در یک برنامه خانه هوشمند واحد ترکیب می کند که می تواند توسط صاحبان خانه از راه دور کنترل شود. نمونه هایی از هاب خانه های هوشمند عبارتند از Amazon Echo، Google Home، Insteon Hub Pro، Samsung SmartThings و Wink Hub.

 

 

مترجم: علیرضا رحیمی؛ مشاور فناوری و تجاری        تصویر علیرضا رحیمی، مشاور فناوری و تجاری

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader