تعرفه نظام مهندسی 1402 – جدول تعرفه خدمات

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
نعرفه نظام مهندسی در سال 1402

آیا می دانستید که تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲ با فرمولی مخصوص تعیین می شود؟ طبق فرمول، حق الزحمه نظام مهندسی بر اساس شهری که در آن اجرا می شود متغیر است!

 

تعرفه نظام مهندسی چیست؟

همه مهندسان رشته ی معماری بعد از قبولی در آزمون نظام مهندسی معماری، می توانند در این سازمان عضو شوند و در برابر انواع خدماتی که به عنوان یک ناظر در یک پروژه ارائه می دهند، هزینه ای را به عنوان حق الزحمه دریافت می نمایند. به این مبلغ در حوزه خدمات مهندسی، تعرفه خدمات نظام مهندسی گفته می شود. البته این مبلغ سالانه توسط سازمان نظام مهندسی تعیین می گردد و به سازمان های نظام مهندسی در هر استان ابلاغ می شود که به مراتب این مبلغ در هر استان تعرفه ی متفاوتی دارد.

به طور معمول حق الزحمه نظام مهندسی جهت نظارت در 4 رشته معماری، عمران، تاسیسات مکانیکی و تاسیسات برقی ما بین 2 تا 3 درصد که این مبلغ برای طراحی در این 4 رشته که گفته شد حدود 8/1 درصد  تا 5/2 درصد برآورد شده و به مهندسان عضو سازمان نظام مهندسی پرداخت می گردد. البته لازم به ذکر است‌ که میزان درصدی که گفته شد برای ساختمان های یک و دو طبقه، سه تا پنج طبقه، شش و هفت طبقه، هشت تا ده طبقه، یازده تا دوازده طبقه، سیزده تا پانزده طبقه و شانزده طبقه و طبقه های بالاتر متفاوت است.

همچنین برای سهولت و اطلاع رسانی بهتر تعرفه های مربوطه در سایت اصلی این سازمان به صورت رسمی و به روز شده ابلاغ می شود.این هزینه یا حق الزحمه از طرف سازمان به هریک از اعضا این مجموعه در هریک از رشته های مهندسی، اعم از مهندسی معماری، عمران، شهرسازی، نقشه برداری، ترافیک و مکانیک که در این رشته فارغ التحصیل شده و دارای پروانه اشتغال نظام مهندسی هستند و در عین حال فعالیت در ارائه انواع خدمات مهندسی در نظام مهندسی را دارند، پرداخت می گردد.

در ادامه این مطلب به طور کامل و با جزئیات بیشتر در این زمینه صحبت می کنیم‌ و شما نیز می توانید تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲، مختص هر استان را با جزئیات کامل بررسی کنید.

 

نحوه محاسبه تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲

همانطور که در مبحث قبل توضیح دادیم در مورد تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲، در یک استان با استان های دیگر متفاوت است. یکی از دلایل این اختلاف هزینه می تواند تفاوت در میزان تقاضا جهت ساخت و ساز سازه ها و همچنین خدمات عمرانی در هر استان باشد. عوامل دیگری نظیر، میزان تورم موثر در هر استان، شرایط و موقعیت بافت ساختمانی، شرایط و موقعیت بافت های همجوار، میزان گودبرداری های لازم جهت شروع عملیات، نحوه تخریب ساختمان ها و آغاز به عملیات نوسازی و همچنین انواع تخلفاتی که با تعهدات مالکان مرتبط است نیز در این اختلاف هزینه تاثیر گذار هستند که بر اساس قوانین سازمان نظام مهندسی مشخص و ابلاغ می شود.

 

طبیعتا یکی از موارد اجتناب ناپذیر در عملیات نوسازی یک ساختمان در نظر داشتن تعرفه های نظام مهندسی است که به طور دقیق بر اساس سازمان نظام مهندسی مشخص می گردد.در صورت عدم پرداخت حق الزحمه نظام مهندسی، عملیات ساخت و ساز دچار اختلال خواهد شد و در نهایت در زمان دریافت پروانه پایان کار ساختمان با مشکلات قانونی روبرو خواهید شد.

 

 کلیه مالکان و اشخاصی که با پروژه های ساخت و ساز مرتبط هستند و سروکار دارند، بایستی دقیقا با نحوه محاسبه آن آشنا باشند. البته طریقه محاسبه حق الزحمه مهندسی اصلا پیچیده نیست و بدون فرمول های سخت و مبهم با استفاده از جدول مربوط به تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲ می توانید به نتیجه دست یابید.

در جداولی که به صورت تصویری آورده شده باید میزان تعرفه هر سال را بر حسب هر متر مربع در خدمات مربوطه محاسبه کنید. درواقع بایستی براساس متراژ ساختمان مورد نظر مشخص کنید. به عنوان نمونه گروه که از یک متر شروع می شود تا ۶۰۰ مترمربع در گروه ( الف ) از 601 تا 2000 متر در گروه ( ب )، از 2001 تا 5000 متر مربع در گروه ( ج ) و در گروه ( د ) بیش از 5000 مترمربع تعیین شده است.

 

تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲

طبق ابلاغیه قطعی صادر شده از سازمان نظام مهندسی کشور، تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲ ( مطابق با شاخص‌های مربوط به سه ماهه چهارم 1401) بر اساس جدول زیر می باشد. در این قسمت حق الزحمه نظام مهندسی ۱۴۰۲ با توجه به ابلاغیه های رسمی سایت آورده شده است. همانطور که ملاحظه می کنید تعرفه خدمات نظام مهندسی ۱۴۰۲ در جدول درج شده در مقایسه با ابلاغیه اردیبهشت ماه حدود 32 درصد با افزایش روبه رو شده است. با این تفاسیر می توان این چنین استنباط کرد که هزینه‌های مربوطه نسبت به سال گذشته، تا حدود 46 درصد افزایش داشته است.
بنابراین تعرفه های نظام مهندسی را می بایست مطابق با ابلاغیه های رسمی درج شده در سایت رسمی سازمان نظام مهندسی کشور تطبیق دهید.

قیمت های طراحی در نظام مهندسی

خلاصه:

 تعرفه نظام مهندسی ۱۴۰۲ به صورت ابلاغیه به سازمان نظام مهندسی کشور مختص هر استان و براساس وضعیت و میزان تقاضا مربوط به خدمات ساخت و ساز تعیین می شود که در نهایت با یکدیگر متفاوت هستند.
برآورد تفاوت های هر استان جهت تعیین حق الزحمه نظام مهندسی توسط سازمان نظام مهندسی انجام و اعلام می گردد. افزایش یا کاهش این ها در سازمان نظام مهندسی هر استان با انجمنی 4 نفره در استان ها و انجمنی 5 نفره در پایتخت مشخص و اعمال خواهد شد.

درنهایت شما می توانید با اطمینان کامل برای مشاهده خدمات در هر شهر، به سایت سازمان نظام مهندسی استان محل اقامت جهت ساخت و ساز مراجعه کنید و مبالغی که ابلاغ شده است را به صورت جدول از سایت آن استان دریافت نمایید.

 

نویسنده : مهندس ایمان قادری، طراح و معمار مجموعه مهندسی راز معماری       تصویر ایمان قادری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader