درب راه پله و جهت حرکت پله ها در دستگاه پله اصلی

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
درب راه پله و جهت حرکت پله ها در دستگاه پله اصلی

درب راه پله و جهت حرکت پله‌ها در دستگاه پله اصلی باید مطابق با استانداردهای ایمنی و ساختمانی تعیین شود. همچنین، درب راه پله نیز باید از جنسی باشد که در صورت بروز حریق، دچار آتش نشود و بتواند مانع از گسترش آتش شود.

همچنین، درب راه پله باید به گونه‌ای باشد که در صورت بروز خطر و نیاز به خروج اضطراری، فرد بتواند به راحتی از آن خارج شود. برای این منظور، درب راه پله باید با دستگیره‌هایی مجهز شود که به راحتی قابل دسترسی باشند و با فشار دادن آنها، درب باز شود.

 

درب راه پله و جهت حرکت آن

برای اینکه بیشتر مردم راست دست می باشند، لذا قراردهی جهت راه پله به صورت ساعتگرد می تواند بهتر و از نظر کیفی باعث بهبود طراحی گردد، هرچند که این موضوع الزامی نمی باشد و حتی به جهت طراحی مجبور به قرار دهی جهت عکس حرکت به صورت ساعتگرد هم مشکلی ایجاد نمی کند.

 

محل قرار گیری درب راه پله

می توان در هر نقطه‌ای از پاگرد، درب ورود به هر واحد را قرار داد اما بهتر است طوری مکان درب طراحی گردد که از داخل راه پله به داخل واحد کمترین دید ممکن وجود داشته باشد و همچنین دو درب واحد روبروی یکدیگر نباشند.

 

بهترین مکان قرار گیری درب

با توجه به نکات توضیح داده شده بهترین مکان برای قرارگیری راه پله در صورتی که لابی وجود نداشته باشد و هر طبقه برای یک تک واحد باشد در اولویت اول در روبروی پله هایی که استارت برای طبقه بالا هستند و در اولویت دوم در کنار پله هایی که از طبقه پایین به این طبقه وارد شده اند می باشد.

 

جهت باز شدن درب ها

باز شدن درب تمام واحد ها و حتی درب خود راه پله در تمام طبقات باید به سمت داخل هر واحد صورت گیرد و به سمت لابی نباشد، ولی در طبقه همکف که به خارج از ساختمان دسترسی دارد باید به سمت برعکس بقیه طبقات باز شود.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader