دفتر معماری هلند UNstudio از طرح موزه کودکان در قطر رونمایی کرد

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
دفتر معماری هلند UNstudio از طرح موزه کودکان در قطر رونمایی کرد.

دفتر معماری هلند UNStudio طرح خود را برای Dadu، موزه کودکان قطر در نمایشگاهی از موزه‌های آینده در قطر در نمایشگاه دوسالانه معماری ونیز رونمایی کرد.

این موزه که در کنار پارک بزرگ البیدا در شمال دوحه قرار دارد، یک مجموعه‌ از موزه‌هایی است که در حال حاضر در کشور توسط معمارانی از جمله Elemental شیلی، استودیوی هلندی OMA و شرکت سوئیسی Herzog & de Meuron در این کشور هستند که ارائه شده‌اند.

نمایشگاه ملت خلاق در دوسالانه معماری ونیز

 

نمایشگاه ملت خلاق در دوسالانه معماری ونیز

این موزه با نام Dadu که در زبان عربی به معنای بازی است، برای کودکانی با 11 سال طراحی خواهد شد.

UNStudio در حال طراحی Dadu، موزه کودکان قطر است

 

UNStudio در حال طراحی Dadu، موزه کودکان قطر است.

UNStudio ساختمانی را طراحی کرد که از یک سری فرم های بلوکی به هم پیوسته تشکیل شده بود که به صورت دایره ای در اطراف یک سرسره ای سرپوشیده چیده شده بودند.

این چیدمان با چیدمان روستاهای تاریخی در منطقه دوحه و برای تبدیل شدن به یک فضای تجمع مرکزی امن طراحی شد.

بن ون برکل، یکی از بنیانگذاران UNstudio به سایت Dezeen گفت: «این ایده پیرامون ایده بلوک های سازنده یادگیری جمع آوری شده است.

نمایشگاه ملت خلاق در دوسالانه معماری ونیز

 

موزه در اطراف یک فضای تجمع مرکزی چیده شده است

ون برکل ادامه داد: «موزه بر اساس اصل چگونگی توسعه روستاهای قدیمی در دوحه سازماندهی شده است. یک پاسیو مرکزی وجود داشت که خانواده‌ها در اطراف آن زندگی می‌کردند و بچه‌ها می‌توانستند در وسط آن بازی کنند و احساس امنیت کنند، زیرا والدین نزدیک آنها هستند.»

“شاید آنها همیشه نمی توانستند بچه ها را ببینند، اما می توانستند صدای آنها را بشنوند و این ایده در فضای مرکزی که بچه ها به تنهایی با قوطی بازی می کنند بوجود آمد.”

 

همه گالری ها از فضای مرکزی قابل دسترسی خواهند بود

در اطراف این فضای مرکزی و با نور بالا مجموعه ای از گالری های موضوعی در قالب های بلوکی به همراه یک رستوران، کافه و اتاق های فعالیت قرار گرفته است.

هر یک از گالری‌ها نمایشگاه‌های تعاملی را به موضوعاتی مانند علم، پایداری و تاریخ دوحه اختصاص خواهند داد.

 

ماموریت ساخت موزه کودکان در قطر

مدیر موزه کودکان قطر، عیسی المنایی، گفت: «تجارب متنوع، تعاملی و در دسترس، در فضای داخلی و خارجی به خانواده ها فرصت هایی برای بازی و یادگیری با هم ارائه می دهد.

همچنین او گفت ماموریت ما برای پرورش خلاقیت، تخیل و عشق به یادگیری کودکان آنقدر مهم است که منتظر بمانیم تا درهایمان را باز کنیم. ما احساس می کنیم ، علیرغم اینکه از نظر جسمی جدا هستیم، در این زمان به حمایت از خانواده ها و ایجاد ارتباط بین افراد و ایده ها نیاز داریم.

 

سرسرا به عنوان فضای امن برای بازی طراحی شده بود

سراسر به عنوان فضای امن برای بازی طراحی شده بود.

این موزه که اخیراً در قطر ساخته شده است یکی از موزه هایی است که قبل از جام جهانی سال گذشته تکمیل شده‌اند. قبل از این رویداد، ما 10 ساختمان فرهنگی را که اخیراً در دوحه و اطراف آن تکمیل شده بودند، جمع آوری کردیم.

 

مترجم: ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

منبع

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader