زمینه های مهم برای اینترنت اشیا – قسمت دوم

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
زمینه های مهم برای اینترنت اشیا - قسمت دوم

شما می توانید با اینترنت اشیا خیلی بیشتر از دستگاه های قهوه ساز به دستگاه های هوشمند متصل شوید. چندین سناریو کاربردی شخصی و تجاری وجود دارد که در آنها اینترنت اشیا می تواند راه حل های موجود را بهبود بخشد یا حتی رویکردهای جدیدی ایجاد کند.

در این بخش، مهم‌ترین کاربردهای اینترنت اشیا را مورد بحث قرار می‌دهیم و به چگونگی گسترش فرصت‌های ارائه شده توسط اینترنت اشیا نگاه می‌کنیم. توجه داشته باشید که برخی از این نمونه‌ها امروزه بیشتر شبیه یک مفهوم منطقی هستند، در حالی که برخی دیگر محصولات موجود هستند.

کشاورزی

ما در مطالعه قسمت اول مقاله قبلی دیدیم که چگونه اینترنت اشیا می تواند رفاه شخصی، زندگی در خانه و سلامتی را بهبود بخشد. دیگر چه نیاز داریم؟ بیایید ببینیم چگونه اینترنت اشیا می تواند به ما کمک کند تا به طور مداوم مواد غذایی با کیفیت بهتر ، بیشتر  و با هزینه کمتر تولید کنیم.

با افزایش جمعیت، سطح تولید مواد غذایی باید بدون کاهش کیفیت ادامه یابد. اینترنت اشیا ممکن است یک انقلاب واقعی در کشاورزی به ارمغان بیاورد.

کشاورزی

در بیشتر تاریخ بشریت، داده ها توسط کامپیوترها جمع آوری نمی شد، اما کشاورزان تجربیات خود را با خانواده و همسایگان خود به اشتراک می گذاشتند. آنها بر اساس تجارب خود و مشترک، یک استراتژی برای رشد گیاهان و پرورش حیوانات ایجاد کردند. و این استراتژی همیشه با آخرین تجربیات ارتقاء یافته و با تغییرات محیطی و آب و هوا سازگار باشد.

اما اکنون نیازهای جامعه تغییر کرده و افزایش یافته و تولید با آن سازگار شده است. استفاده از داده ها بزرگترین عامل موفقیت در برنامه ریزی تولید است. جمع‌آوری داده‌ها دیگر یک فرآیند دستی نیست، خودکار است و می‌تواند در سراسر جهان عمل کند. اگر یک استراتژی مبتنی بر داده در ایالات متحده آمریکا کار کند، احتمالاً تا زمانی که تمام جنبه های مهم مانند دما، رطوبت، انواع دانه/حیوان، مواد معدنی موجود در آب و غیره در نظر گرفته شود، در اروپا نیز کار خواهد کرد.

وقتی از حسگرها برای جمع آوری داده ها در کشاورزی استفاده می شود و از داده ها برای تصمیم گیری استفاده می شود، ما کشاورزی هوشمند داریم. در یک سیستم کشاورزی هوشمند کاملا مبتنی بر اینترنت اشیا، حسگرها نه تنها داده ها را جمع آوری می کنند، بلکه یک استراتژی خودکار فرآیند را با توجه به اطلاعات جمع آوری شده برای بهبود تولید تطبیق می دهد.

در کشاورزی، تقریباً تمام جزئیات تولید را می توان توسط حسگرها نظارت کرد: دما، رطوبت، رطوبت خاک، محتوای مواد مغذی، وزن، ساعات نور خورشید، و غیره. تصمیمات هوشمندانه تر در مورد مراحل بعدی گرفت.

مثال

آبیاری بهینه:

به عنوان مثال با نظارت بر رطوبت خاک و در نظر گرفتن پیش بینی آب و هوا از اینترنت می توان میزان آبیاری مورد نیاز را به صورت خودکار محاسبه کرد. به این ترتیب در مصرف بی مورد آب صرفه جویی می شود و با جلوگیری از آبیاری بیش از حد می توان از بیماری های گیاهی جلوگیری کرد.

در مورد حیوانات چطور؟ در واقع، ما دوست داریم حیوانات سالم داشته باشیم. برای مثال، فعالیت‌های روزانه یک حیوان را می‌توان با حسگرهای روی قلاده یا پاهای آن‌ها نیز بررسی کرد. بر اساس الگوهای حرکتی جمع آوری شده توسط سنسورها، مکان و نوع فعالیت حیوانات (استراحت، حرکت، غذا خوردن) مشخص می شود. بر اساس این داده ها، می توان یک روال روزانه ثابت ایجاد کرد که تولید شیر، تخم مرغ و غیره را بهینه می کند. حیوانات همچنین ممکن است حسگرهای اینترنت اشیا را در داخل بدن خود داشته باشند.

 با اطمینان از سلامت حیوانات، نتیجه می تواند بهبود کیفیت و کمیت محصولات لبنیاتی مانند شیر باشد که به این معنی است که انسان نیز سالم تر خواهد بود.

تولید

پس از درک اینکه چگونه اینترنت اشیا می تواند زندگی ما را بهبود بخشد (خانه، سلامت و غذا)، بیایید به بخش های دیگری فکر کنیم که در آن اینترنت اشیا می تواند به پیشرفت های قابل توجهی دست یابد.

در تولید، داستان شبیه به کشاورزی است. با داده های جمع آوری شده، تجربه (و بازخورد از مشتریان) استراتژی چرخه تولید بعدی را می توان تعیین کرد. با فعال کردن اینترنت اشیا کارخانه، داده ها را می توان از چندین منبع جمع آوری کرد که به بهینه سازی تولید از نظر کیفیت، کمیت، سازگاری، کارایی کاهش هزینه کمک کند.

پس از مثال های قبلی، باید ایده های زیادی در مورد انواع سنسورهایی که می توان در ساخت استفاده کرد، داشته باشید. در تولید، از حسگرهای اینترنت اشیا می توان برای اندازه گیری پارامترهای زیر استفاده کرد:

  • محیط: مانند رطوبت، دما، کیفیت هوا، فعالیت های لرزه ای، سطوح نویز و صداها
  • فرآیند تولید: تصاویر دوربین، اندازه گیری جریان و ولتاژ، گشتاور و زاویه

عیب‌یابی دستگاه‌های صنعتی

در تولید، داده‌های جمع‌آوری‌شده از حسگرهای اینترنت اشیاء نه تنها می‌توانند برای عملکرد بهینه تولید استفاده شوند، بلکه برای نگهداری،  پیش‌بینی نیز می‌توانند مورد استفاده قرار گیرد. برای انجام این کار، زمانی که مطمئن هستیم که همه چیز به خوبی کار می کند، داده ها را از فرآیند تولید جمع آوری می کنیم. بعداً اگر برخی از ماشین‌ها در خط تولید مشکل جزئی داشته باشند (مانند فرسوده شدن چرخ دنده‌ها) که تأثیر منفی بر محصولات تولید شده نداشته باشد، داده‌های جمع‌آوری‌شده همچنان می‌تواند نشانه‌های اولیه خرابی‌های بعدی را نشان دهد.

این بدان معنی است که تعمیر و نگهداری مورد نیاز را می توان با کمترین زمان خرابی برنامه ریزی کرد  که باعث صرفه جویی در زمان و هزینه می شود.

عیب‌یابی ماشین

تحصیلات

مدارس هوشمند می توانند به حسگرهای مجهز به اینترنت اشیاء از جمله در ساختمان، کلاس های درس، سالن ورزشی و غذاخوری مجهز شوند. این ساختمان می تواند به دستگاه های اینترنت اشیا به روشی مشابه خانه های هوشمند برای بهینه سازی هزینه ها و بهبود امنیت مجهز شود.

مثال

مدارس هوشمند:

کلاس‌های درس ممکن است حسگرهایی داشته باشند (مثلاً حسگرهای تماس روی صندلی) برای نظارت بر دانشجویان و ایجاد خودکار برگه‌های حضور و غیاب. توجه دانش آموزان در کلاس را می توان با ردیابی چشم مبتنی بر دوربین و تشخیص صدا  مبتنی بر میکروفون اندازه گیری کرد.

با توجه به داده های جمع آوری شده، عملکرد دانشجویان و اساتید قابل پایش است. همچنین، اگر توجه کلاس کاهش یابد، ممکن است محرک‌ها فعال شوند تا پنجره را باز کنند و هوای تازه وارد آن شوند.

 

 

مترجم: علیرضا رحیمی؛ مشاور فناوری و تجاری        تصویر علیرضا رحیمی، مشاور فناوری و تجاری

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader