ضوابط دسترسی معلول در دستگاه پله

یکی از مهم ترین قسمت های طراحی پله که در آزمون های نظام مهندسی نیز بسیار به آن پرداخته شده است ، موضوع معلولین و دسترسی داشتن معلول به درب پله هر واحد است و باید به این موضوع توجه نمود که این دسترسی از مکان پارک ماشین تا درب هر واحد را شامل می شود.

در این مطلب ضوابط و شرایط نظام مهندسی و استانداردهای لازم برای دستگاه پله و دسترسی آن برای معلولین، مورد بررسی قرار گرفته است.

 

ضوابط معلولین در پله های راه پله اصلی

طول پله در دستگاه پله باید برابر 1.20باشد و برای انسان های معمولی این عدد 110 در نظر گرفته می شود ولی وقتی دستگاه پله را برای افراد معلول درنظر می گیریم باید آن را 1.2 متر در نظر بگیریم ،

همچنین برای اینکه این افزایش طول فضای زیادی را اشغال نکند ، عرض چشم پله را به جای 0.2 متر به 0.1 متر تغییر می دهیم ، یعنی فقط 10 سانتیمتر برای چشم پله قرار می دهیم.

 

ضوابط معلولین در پاگرد دستگاه پله

باید عرض پاگرد پله را همیشه برابر با طول پله در نظر بگیرید ، در نتیجه طول پاگرد پله نیز 1.2 متر می شود ولی اگرچشم پله را 10 سانتیمتر در نظر بگیریم،  پاگرد نیم دایره ای به شعاع 1.25می شود.

 آن 5 سانتی متر در شعاع از کجا آمد ؟ با توجه به اینکه عرض دستگاه پله برابر با دو بازو و یک چشم پله است پس مجموع آن برابر با 2.5 متر که برابر با قطر این نیم دایره است ونصف 2.5 برابر با 1.25 سانتیمتر است.

 

ضوابط معلولین و درب های ورود خروج به راه پله

طبق مباحث نظام مهندسی حداقل عرض درب برای معلولین 90 سانتی متر است و باید رعایت شود ولی توجه داشته باشید که اگر طراح ساختمان اجازه می دهد بهتر است این عرض را بیشتر بگیریم که علت آن جابجایی وسایل آشپزخانه هنگام اثاث‌کشی است.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

 

تحلیل آزمون‌های نظام مهندسی

arcsecretآزمون نظام مهندسیایمان قادریپاس کردن آزمون نظام مهندسیتحلیل آزمون نظام مهندسیدستگاه پلهراز معماریرازمعماریمهندس ایمان قادرینظام مهندسی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *