فضای اطراف رمپ پارکینگ و چگونگی ابعاد آن

یکی از فضاهایی که باید به آن توجه نمود فضای رمپ و اطراف آن می باشد، با من تا پایان این مطلب همراه باشید تا به صورت کامل با ابعاد فضای رمپ و اطراف آن آشنا شویم.

 

ضخامت سقف رمپ پارکینگ

ضخامت سقف رمپ با توجه به اینکه فشار ثابت زیادی بر روی آن نیست باید برابر با 20 سانتی متر گرفته شود که این فضا به صورت دال بتنی ، بتن ریزی می گردد.

 

فضای زیر رمپ پارکینگ

در مباحث نظام مهندسی از این فضا هیچگونه استفاده ای نمی شود داشت،به این دلیل که ارتفاع آن کم است و هیچ یک فضاها نمی توانند در این فضا جا شوند ولی در عمل و در حالت اجرایی معمولا انباری ها را در این قسمت قرار می دهند تافضا ی بیشتری در پارکینگ بوجود بیاید و بتوان راحت تر پلان پارکینگ را حل نمود.

 

دیوار اطراف رمپ پارکینگ

توجه داشته باشید که در اطراف رمپ استفاده از دیوار و یا نرده جان پناه ضروری است .

 

 نورگیری از فضای عقب نشینی بالای رمپ پارکینگ

با توجه به اینکه در این فضا آلودگی ناشی از ماشین ها به شدت زیاد می باشد لذا قرار دادن پنجره چه برای نورگیری و چه برای تهویه ، مناسب نمی باشد و ممنوع می باشد.

 

سرگیر در رمپ پارکینگ

در روش مرسوم گفته می شود که حداقل ارتفاعی که ماشین از آن باید بتواند عبور کند در پارکینگ های کوچک 2.20 و در پارکینگ های متوسط و بزرگ برابر 2.40 متر می باشد ولی محاسبه ارتفاع سرگیر به شدت سخت می شود که در این مقاله می خواهیم روشی ساده تر برای آن توضیح دهیم.

 

سرگیر در رمپ پارکینگ به روش ساده

در تمام انواع رمپ با توجه به اینکه شیب آنها در پارکینگ کوچک بیشتر است ،1 متر می باشد یعنی باید در انواع پارکینگ ، سرگیری ماشین را 1 متر در نظر بگیریم مگر اینکه ارتفاع پارکینگ 2 متر باشد که در این حالت 2 متر از آخر رمپ را می توان جلو آمد ولی در بقیه حالت ها می توان تا 1 متر بر روی مپ را در طبقه بالا ی آن ساخت کرد.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

 

تحلیل آزمون‌های نظام مهندسی

arcsecretiman ghaderiآزمون نظام مهندسیآموزش ساخت و سازآموزش معماران جوانآموزش معماریایمان قادریتحلیل آزمون نظام مهندسیراز معماریرازمعماریرشته معماریرمپرمپ پارکینگسقف رمپ پارکینگمحتوای آموزشیمدرک معماریمعمارمعماران جوانمهندس عمراننظام مهندسی ساختمان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *