معرفی معماران مشهور معاصر ایران (قسمت سوم)

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
تصویر معرفی معماران مشهور معاصر ایران (قسمت اول)

ایران دارای تاریخی بسیار غنی در زمینه معماری است، و در طول سالیان متمادی، معماران مشهوری در این زمینه فعالیت داشته‌اند. برخی از مشهورترین معماران ایرانی عبارتند از:

تصویر هوشنگ سیحون

 

هوشنگ سیحون

هوشنگ سیحون یکی از معماران مطرح ایرانی است که در زمینه معماری و طراحی شهری فعالیت می‌کند.

او در سال ۱۳۳۱ در شهر تهران متولد شد و در دانشگاه علم و صنعت ایران مدرک لیسانس معماری را دریافت کرد. سپس در دانشگاه کالیفرنیا در لس آنجلس و دانشگاه هاروارد آمریکا تحصیلات خود را ادامه داد و مدرک دکترای معماری را از دانشگاه هاروارد دریافت کرد

هوشنگ سیحون با ارائه طرح‌های معماری و شهرسازی متعدد در ایران و خارج از کشور، به یکی از برجسته‌ترین معماران ایران تبدیل شده است.

از جمله پروژه‌های مهم هوشنگ سیحون می‌توان به طراحی آرامگاه خیام، باباطاهر، ابن سینا، مقبره نادرشاه و طراحی مجتمع تجاری-مسکونی پالادیوم در تهران، ساختمان‌های مسکونی در لس آنجلس و نیویورک، طراحی مرکز هنری کندوان در تهران و طراحی مرکز فرهنگی در اصفهان اشاره کرد.

او همچنین در سال‌های اخیر به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه هاروارد در زمینه معماری و طراحی شهری فعالیت می‌کند.

هوشنگ سیحون با ارائه طرح‌های معماری و شهرسازی متعدد و فعالیت در زمینه‌های مختلف معماری، به یکی از برجسته‌ترین معماران ایران تبدیل شده است.

 

استاد پیرنیا

استاد محمدکریم پیرنیا

استاد محمدکریم پیرنیا یکی از برجسته‌ترین معماران و استادان دانشگاهی در زمینه معماری و شهرسازی است.

 استاد پیرنیا در سال ۱۳۳۴ در شهر تهران متولد شد و در دانشگاه علم و صنعت ایران مدرک لیسانس معماری را دریافت کرده است. سپس در دانشگاه هاروارد آمریکا در رشته معماری تحصیلات خود را ادامه داد و مدرک دکترای معماری را از آن دانشگاه دریافت کرد.

استاد پیرنیا با بیش از ۳۰ سال سابقه تدریس در دانشگاه علم و صنعت ایران و دانشگاه هاروارد، یکی از برجسته‌ترین استادان دانشگاهی در زمینه معماری و شهرسازی در ایران و جهان است.

از پروژه‌های مهم استاد پیرنیا می‌توان به طراحی ساختمان دانشکده هنر و معماری دانشگاه شریف، طراحی ساختمان‌های مسکونی و تجاری در تهران و آمریکا، طراحی فضای عمومی میدان نقش جهان در تهران و طراحی ایستگاه متروی پل ‌سیدخندان در تهران اشاره کرد.

استاد پیرنیا با تدریس و تحقیق در زمینه معماری و شهرسازی و ارائه طرح‌های معماری برجسته، به یکی از برجسته‌ترین معماران و استادان دانشگاهی در ایران و جهان تبدیل شده است.

 

تصویر حسین امانت

حسین امانت

حسین امانت یکی از معماران برجسته ایرانی است که در زمینه معماری و طراحی شهری فعالیت می‌کند. او در سال ۱۳۳۹ در شهر تهران متولد شد و در دانشگاه علم و صنعت ایران مدرک لیسانس معماری را دریافت کرد. سپس در دانشگاه هاروارد آمریکا در رشته معماری تحصیلات خود را ادامه داد و مدرک معادل PhD را از آن دانشگاه دریافت کرد.

از پروژه‌های مهم حسین امانت می‌توان به طراحی برج ازادی،ساختمان دانشگاه صنعتی ، مرکز همایش‌های بین‌المللی میلاد تهران، ساختمان‌های مسکونی و تجاری در دبی، طراحی فضای عمومی میدان نقش جهان در تهران و طراحی مرکز خرید ایران‌مال در تهران اشاره کرد.

ساختمان دانشگاه صنعتی شریف اشاره کرد، حسین امانت در ساخت دانشگاه صنعتی از متریالی سنتی مثل آجر برای ساخت یک طرح کاملا مدرن استفاده کرده است.

ساختمان سفارت ایران در پکن، پایتخت کشور چین هم از یادگارهای حسین امانت است.

حسین امانت را می توان معماری نوگرا دانست که نیم‌نگاهی به سبک سنتی معماری هم دارد. این را می‌توان از تلفیق عناصر معماری سنتی در معماری مدرن در آثار او فهمید.

امانت آثار معماری فاخر دیگری را نیز در خارج از ایران طراحی و اجرا کرده است. او اکنون ساکن کانادا است.

حسین امانت با ارائه طرح‌های معماری و شهرسازی متعدد و فعالیت در زمینه‌های مختلف معماری، به یکی از برجسته‌ترین معماران ایران تبدیل شده است.

 

تصویر بهرام شیردل

استاد بهرام شیردل

استاد بهرام شیردل از معماران برجسته‌ی ایرانی است. او در سال ۱۳۳۰ در تهران متولد شد. تحصیلات خود را در رشته‌ی معماری در کانادا و آمریکا به اتمام رساند. پایان‌نامه‌ی او درباره‌ی بافت تاریخی اصفهان با عنوان «شهر تماشاچی‌ها» بود.

شیردل به عنوان یک استاد معماری مطرح شناخته می‌شود. او در دانش‌گاه‌های معتبر در ایالت‌های مختلف آمریکا به کار تدریس مشغول بوده است. از جمله‌ی این دانشگاه‌ها می‌توان به دانشگاه شیکاگو، تگزاس، میامی و دانش‌گاه آمریکایی شارجه در امارات اشاره کرد.

هم‌چنین طرح‌های برجسته‌ای در سراسر دنیا به اجرا درآورده است که از میان آن‌ها طراحی شهری متاپولیس لس‌آنجلس و مونترال کانادا، کتاب‌خانه‌ی اسکندریه مصر، میدان ژاک کارتیه و بازسازی شهری سمرقند ازبکستان برجسته هستند.

بهرام شیردل در دهه ۷۰ شمسی به ایران آمد و در پروژه‌هایی مانند ترمینال مسافربری فرودگاه بین‌المللی امام خمینی، موزه‌ی ملی آب ایران در تهران و طرح توسعه‌ی مجموعه‌ی حرم حضرت معصومه در قم مشارکت کرد.

 

تصویر لیلا عراقیان

لیلا عراقیان

لیلا عراقیان یکی از معماران برجسته ایرانی است که در زمینه معماری و طراحی شهری فعالیت می‌کند. او در سال ۱۳۴۸ در شهر تهران متولد شد و در دانشگاه علم و صنعت ایران مدرک لیسانس معماری را دریافت کرد. سپس ادامه تحصیل خود را در دانشگاه هاروارد آمریکا در رشته معماری ادامه داد و مدرک معماری معادل PhD را از آن دانشگاه دریافت کرد.

لیلا عراقیان با ارائه طرح‌های معماری و شهرسازی متعدد در ایران و خارج از کشور، به یکی از برجسته‌ترین معماران ایران تبدیل شده است. او در زمینه‌های مختلف معماری فعالیت می‌کند، از جمله طراحی ساختمان‌های تجاری، مسکونی، فرهنگی و اداری، همچنین طراحی فضاهای عمومی و شهری.

از جمله پروژه‌های مهم لیلا عراقیان می‌توان به طراحی پل شهری در تهران، ساختمان‌های مسکونی و تجاری در دبی و طراحی دفتر مرکزی شرکت نفت در تهران اشاره کرد. او همچنین در سال‌های اخیر به عنوان عضو هیات علمی دانشگاه هاروارد در زمینه معماری و طراحی شهری فعالیت می‌کند.

در کل، لیلا عراقیان با ارائه طرح‌های معماری و شهرسازی متعدد و فعالیت در زمینه‌های مختلف معماری، به یکی از برجسته‌ترین معماران ایران تبدیل شده است.

 

تصویر رضا دانشمیر

رضا دانشمیر

رضا دانشمیر معماری خوشنام جهانی،  نظریه پرداز خوشفکر معماری در سال 1344 پا به عرصه جهان گذاشت.

معمار دانشمیر در سال1372 موفق به اخذ کارشناس ارشد معماری از دانشگاه علم و صنعت شد. ضمنا ایشان علاوه بر معماری در زمینه نقاشی و و موسیقی فعالیت دارد.

رضا دانشمیر در نمایشگاهها و جشنواره های متنوعی شرکت داشته و افتخارات بزرگی هم بدست آورده است که مهمترین آنها را، در گالرهای تهران و اسپانیا کسب کرده است.

از آثار معمار رضا دانشمیر می توان به برج اداری-تجاری بانک ملت، مجموعه سینمای پارک ملت، دپارتمان تجاری اطلس، ساختمان اداری پل رومی، مجموعه باغ نور، موزه سنت تهران و … اشاره کرد.

برخی از افتخارات و جوایز رضا دانشمیرعبارتست از:

  • کسب رتبه دوم در رقابت طراحی مجتمع تجاری دریا در تهران 2013
  • کسب رتبه اول در رقابت طراحی نما برای ساختمان اداری گلفام در سال 2012
  • کسب مدال طلایی تعهد کیفیت جهانی در سال 2012
  • کسب مقام در جشنواره جهانی معماری در زمینه فرهنگی، برای ساختمان پردیس سینمایی ملت در سال 2009
  • کسب رتبه چهارم در جایزه معمار سال 86 به همراه کاترین اسپریدونف، برای ساختمان پل رومی در تهران
  • کسب رتبه پنجم در جایزه معمار سال 83 برای ساختمان خانه دو پوسته در لواسان

 

معماران مشهور ایران باستان در قسمت دوم منتشر می شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader