مهر نظام مهندسی, اهمیت و مراحل دریافت آن

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
اجاره مهر نظام مهندسی

وجوداهمیت در  مهر نظام مهندسی، دغدغه تمام افرادیست که به دنبال بازار کار مناسب در حوضه معماری هستند. چه چالش هایی برای دریافت مهر نظام مهندسی وجود دارد؟ اجاره یا اقدام برای دریافت آن؟!

مهر نظام مهندسی چیست؟

همانطور که هر کسب و کاری نیاز به مدرک و نشان معتبر دارد، من هم بعد از دریافت مدارک قبولی در آزمون های اصلی برای ارتقاء شغل و کسب اعتبار، از این قاعده مستثنی نیستم و با وجود اسم و رسمی که مهندسی دارد، گرفتن مجوز نظام مهندسی یا مهر نظام مهندسی به اعتبار و کسب و کارم رنگ و لعاب بیشتری می بخشد. اگر بخواهم بهتر بیان کنم باید بدانید که همه مدارک و اسناد در این حوزه با وجود مهر، اعتبار پیدا می کنند و چه بهتر که این اعتباربخشی با نام و شماره مهندسی خودمان باشد. وجود مهر باعث می‌شود‌ که مشتری خیلی سریع به من و مهارتی که دارم اعتماد کند. بنابراین به نظر من همه مهندسین در هر رشته ای که هستند برای اینکه بتوانند فعالیت رسمی خودشان را پرقدرت و قانونی شروع کنند باید به فکر گرفتن مهر نظام مهندسی باشند.

چطور مهر نظام مهندسی را بگیرم؟

بدون شک شما هم مثل من در آزمون نظام مهندسی پذیرفته شده اید و پس از گذراندن قدم های اول به دنبال رسیدن به اصل مطلب، یعنی مهر نظام مهندسی هستید. پس حالا که وارد سایت شدید باید از ابتدا بگویم که مهر نظام مهندسی اولین مجوز معتبر و کارآمدی هست که می توانید برای خودتان داشته باشید. برخی به فکر اجاره مهر نظام مهندسی هستند ولی وقتی شما هم مثل من به مزایای آن فکر کنید از این فکر منصرف خواهید شد. مهر معتبر نظام مهندسی درواقع مجوزی رسمی برای کلیه فعالیت های ساخت‌وساز مسکن و شهرسازی است. یعنی پروانه اشتغال به مهندسی معماری همراه با مهر مخصوص آن، برای راه اندازی یک دفتر یا شرکت، اولین شرط است.

قبل از اینکه مهر نظام مهندسی را دریافت کنید بهتر است بدانید که بر روی مهر چه مشخصاتی حک شده است:
در سطر اول مهر مهندسی نام و نام خانوادگی شما، در خط دوم رشته مهندسی معماری و در سه خط پایانی هم شماره نظام مهندسی، شماره پروانه نظام مهندسی و شماره شهرسازی خودنمایی می کنند.

 

راه های گرفتن مهر نظام مهندسی معماری چیست؟

همانطور که من و شما اطلاع داریم آزمون نظام مهندسی سالی دو بار برگزار می شود. بطور کلی این آزمون فقط مختص اعطای مجوز نظام مهندسی هست که علاوه بر مهندسی معماری برای سایر رشته ها نیز در نظر گرفته می شود.
اولین اقدام برای اینکه بتوانم وارد این آزمون شوم ثبت نام در آزمون نظام مهندسی معماری است.
ارائه مدارک تحصیلی رشته معماری، وجود سابقه کار حرفه ای، طبق ضوابط و شرایطی که در دفترچه ثبت نام آزمون نظام مهندسی ثبت شده، باید در زمان ثبت نام ارائه دهم.
داوطلبان ثبت نام کرده پس از قبولی در آزمون می توانند پروانه نظام مهندسی و حق امضای خود را دریافت نمایند.
از اینجا به بعد شرایطی که می توانم در این آزمون ثبت نام کنم را ذکر خواهم کرد.

مهر نظام مهندسی

 

مدارک مورد نیاز برای ثبت نام مجوز نظام مهندسی

اول:
همه داوطلبانی که در رشته های مهندسی تحصیل کردند و مدارک کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ، دکتری و معماران تجربی را دارند امکان ثبت نام را دارند.
کلیه مدارک تحصیلی بایستی مورد تایید سازمان علوم، تحقیقات و فناوری باشد، تا مجاز به ثبت نام در آزمون شوم.

دوم :
_برای افرادی که مدرک کارشناسی دارند باید حداقل 3 سال سابقه کار حرفه ای در رشته خودشان را داشته باشند.

_برای افرادی که مدرک کارشناسی ارشد دارند، حداقل 2 سال سابقه کار حرفه ای لازم است.

_ داوطلبان با مدرک دکتری با حداقل 1 سال سابقه کار حرفه ای امکان ثبت نام دارند.
_ افرادی که مدرک معتبر و مورد تایید وزارت علوم و فناوری دارند حداقل 5 سال سابقه کار حرفه ای لازم است.

_ داوطلبانی که مدارک فنی مورد تایید سایر وزارت خانه ها و موسسات دولتی را دارند نیز با 6 سال سابقه کار حرفه ای شرایط ورود به آزمون را دارند.

 

شرایط سنی و سابقه کار برای ثبت نام داوطلبان دیپلم فنی ساختمان

در صورتی که از داوطلبان دیپلم فنی ساختمان هستید و سابقه تجربی لازم و شرایط سنی قابل قبول زیر را داشته باشید می توانید در آزمون دریافت مهر نظام مهندسی معماری شرکت کنید:

  • داوطلبان پروانه نظام مهندسی پایه یک : حداقل 36 سال سن و 18 سال سابقه کار تجربی
  • دواطلبان پروانه نظام مهندسی پایه دو :  حداقل  30 سال سن و 12 سال سابقه‌ی کار تجربی
  • داوطلبان پروانه نظام مهندسی پایه سه : حداقل 25 سال سن و 7 سال سابقه کار تجربی

 

شرایط سنی و سابقه کار برای سایر افراد متقاضی

  • متقاضیان پروانه نظام مهندسی پایه یک : حداقل 37 سال سن و 19 سال سابقه کار تجربی
  • متقاضیان پروانه نظام مهندسی پایه دو : حداقل 31 سال سن  و 13 سال سابقه کار تجربی
  • متقاضیان پروانه نظام مهندسی پایه سه: حداقل 26 سال سن و 8 سال سابقه کار تجربی

 

مزایای گرفتن مهر نظام مهندسی معماری

اول مطلب به اصلی ترین و برترین دلیل گرفتن مهر نظام مهندسی معماری اشاره کردم ولی بخش مهم داشتن مجوز نظام مهندسی را در این قسمت می خوانید.

کسب اعتبار شغلی من و به دنبال آن تأسیس دفتر یا شرکت مهندسی، اولین مزیت مهر مهندسی معماری است که درآمد مهر نظام مهندسی معماری با این قابلیت مرتبط است.
ارتقای رزومه ی من در حوزه مهندسی به لطف مهر مهندسی حاصل می شود و بی شک در ارتقا شغل من بسیار تاثیر گذار است.
نه تنها برای من بلکه برای شما هم جذاب است اگر بدانید که با مهر نظام مهندسی می توانید مزایایی مانند حق امضا، وام و …را هم داشته باشید.
کسب درآمد ثابت به صورت سالیانه حتی بدون فعالیتی از طریق اجاره دادن پروانه نظام مهندسی را هم داریم.
شرکت در دوره های آموزشی پیشرفته، دریافت سهمیه سالیانه از طرف سازمان، برخورداری از سهمیه بیشتر و پروژه های بزرگ از دیگر مزایای داشتن مجوز نظام مهندسی معماری است که قطعا برای من و شماهایی که در رشته معماری تحصیل کرده ایم بسیار لذت بخش است.
من با داشتن این مجوز می توانم به عنوان یک مدیر فنی یا مدیر عامل برای دفاتر مهندسی، یک مشاور فنی و مدیر پروژه برای پروژه های معماری و مهندسی، مدیر کنترل کیفیت و مدیر ساخت و ساز در پروژه های مهندسی و ساختمانی فعالیت داشته باشم.

اجاره مهر نظام مهندسی

 

حقوقی کردن پروانه یا اجاره مهر نظام مهندسی معماری

برخی از شرکت ها و دفاتر رسمی جهت ساخت و سازهای شهری یا انبوه سازی اقدام به اجاره پروانه نظام مهندسی معماری می کنند که به تبعات با مشکلاتی مواجه می شوند. من برای اینکه شماها نیز با این موانع و اختلافات آشنا باشید تنها به چند مورد اشاره می کنم‌:
بستن قرارداد پروانه اشتغال مهندسی یا همان اجاره مهر نظام مهندسی معماری هم به می تواند به صورت قانونی انجام شود هم غیر قانونی و بدون ثبت رسمی. با تحقیقاتی که داشتم به این نتیجه رسیدم که در هر دو روش با ناآگاهی و عدم توجه به اصول و قواعد، این ترفند، برای مهندسان و در برخی موارد شرکت یا دفاتر دیر یا زود مشکل آفرین می شود.
به وفور دیده و شنیده ام که در نهایت اختلافاتی در قراردادهای اجاره مهر نظام مهندسی برای داشتن امتیاز مجوز نظام مهندسی پیش آمده که به لج و لجبازی خاتمه پیدا می کند‌. در چنین مواردی هم موجر پروانه نظام مهندسی دچار خسارت مالی می شود و هم مهندس دارای مجوز نظام مهندسی. مهندس باید مدتی طولانی معطل دریافت مدارک خود باشد و به شدت متضرر شود.
بیشتر دوستان من که موفق به دریافت مهر نظام مهندسی شده اند و اقدام به اجاره مجوز خود کرده اند، از عدم آزاد سازی به موقع پروانه خود شاکی هستند.
البته اینها تنها بخشی از معایب اجاره کردن یا اجاره دادن مهر مهندسی معماری بود.‌

 

سخن پایانی

در این مقاله سعی نمودم از وقتی که تصمیم به داشتن درآمد مهر نظام مهندسی معماری داشتم تا محاسن و معایب رسیدن به این مدرک را برایتان شرح بدهم. با داشتن مجوز نظام مهندسی معماری می توانیم در زمینه های مختلف مهندسی معماری از طراحی تا ساخت و نظارت بر سازه ها و پروژه های بزرگ مهندسی حضور موثری داشته باشیم.
بدین ترتیب با داشتن این مجوز در بازار کار فرصت های شغلی پردرآمد و بزرگی را تجربه خواهید کرد. برای رسیدن به این مرحله خوشایند و جذاب کافی است مراحل مربوطه را طی کنید و بدون تصور اجاره مهر نظام مهندسی افراد دیگر، خودتان از تخصص و مهارتی که درونتان‌ نهفته است بهره ببرید. کار کردن با مجوز رسمی نظام مهندسی خودتان به دور از هرگونه کشمکش‌ قانونی و اتلاف وقت بازخورد و نتیجه ایده‌آلی خواهد داشت. شما با در دست داشتن پروانه نظام مهندسی و کارت ملی و طی مراحل اشاره شده با مراجعه به مراکز ساخت مهر تایید شده ، مهر نظام مهندسی معماری را به اسم خودتان دریافت خواهید کرد.
من این را درک کرده ام، دنیایی که روبه پیشرفت است به افراد معتبر و مورد اعتماد در حوزه معماری نیاز دارد و خواهد داشت.

صفحه اول سایت راز معماری 

ارتباط با ما

دانلود دوره های آموزشی 

آدرس پیج اینستاگرام راز معماری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader