نرده وسط چشم پله

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
نرده وسط چشم پله

نرده وسط چشم پله (midrail) به بخشی از نرده پله گفته می‌شود که در ارتفاع وسط بین سطح پله و بالای نرده قرار می‌گیرد. این قسمت از نرده پله به منظور افزایش ایمنی کاربران پله طراحی شده است. نرده وسط چشم پله به عنوان یکی از موارد الزامی در استانداردهای ساختمانی در بسیاری از کشورها فراهم شده است.

 

نرده وسط چشم پله باید به گونه‌ای طراحی شود که از کاربران پله در برابر سقوط و لغزش محافظت کند، این بخش از نرده پله باید دارای ارتفاع و عرض کافی باشد تا بتواند به صورت کامل محل بین پله و بالای نرده را پوشش دهد. همچنین، باید از موادی ساخته شود که مقاومت بالایی در برابر سایش و استفاده مکرر داشته باشند.

در طراحی نرده وسط چشم پله، باید به این نکته توجه کرد که این قسمت از نرده پله باید به گونه‌ای طراحی شود که از دید کاربران پله قابل مشاهده باشد و از خط دید کاربران پله نپوشیده شود.

در مباحث نظام مهندسی به صراحت اعلام شده است که ارتفاعات بالای 70 سانتیمتر را باید با جان پناه یا محافظ، حفاظت نمود تا خطر سقوط افراد به پایین را کاهش دهیم، ولی این ابعاد و اندازه در حالت های مختلف متفاوت می باشد و در این مقاله به بررسی اندازه ها و ابعاد نرده های حفاظتی راه پله پرداخته می شود.

 

ارتفاع نرده راه پله

در مباحث نظام مهندسی آمده است که طراحی نرده باید طوری باشد که در سطوح شیبدار ارتفاع نرده باید 90 سانتیمتر باشد و از آنجایی که دستگاه پله هم به صورت یک سطح شیبدار است ، پس باید ارتفاع نرده ها را 90 سانتیمتر در نظر گرفت.

توجه : ارتفاع نرده را باید از دماغه یا جلویی ترین نقطه پله در نظر بگیریم.

 

نحوه ترسیم نرده در مقطع (برش)

برای ترسیم پله ابتدا بر روی اولین و آخرین پله باید یک خط با فاصله 90 سانتیمتر ترسیم کنیم و در مرحله دوم نیز این خطوط را باید به یکدیگر وصل کنیم که حالا برای اینکه فاصله بین این خطوط خالی نباشد چند خط به فاصله های 10 سانتیمتری ترسیم می کنیم.

 

ترسیم نرده در پلان

برای ترسیم نرده باید یک خط به فاصله 10 سانتیمتری در داخل چشم پله (دور تا دور چشم پله) ترسیم کنیم توجه شود که در واقعیت این خط 10 سانتی متر است و اگر مقیاس را 1 به  100 در نظر گرفته ایم ، باید یک خط در فاصله 1 میلیمتری از چشم پله و داخل چشم پله ترسیم شود.

 

نکات فنی ترسیم نرده

  • در طراحی نرده ها باید به این نکته توجه نمود که نرده ها باید به صورتی طراحی شوند که حالت پلکانی ایجاد نشود و مثل نرده بان نتوان از آنها بالا رفت ، پس بهتر است میله های پر کننده داخل نرده ها یا به صورت طرح دار و یا به صورت عمودی ترسیم شوند.

 

  • فاصله نرده ها باید به گونه ای باشد که سر بچه نتواند از آن رد بشود و بهترین اندازه ای که پیشنهاد می شود ، 10 سانتیمتر می باشد.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader