نکات رمپ و فضای اطراف آن

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
نکات رمپ و فضای اطراف آن

 یکی از فضا هایی که باید به آن توجه نمود فضای زیر رمپ می باشد که در این مقاله به صورت کامل راجع به این فضا صحبت می کنیم.

 

ضخامت سقف رمپ

ضخامت سقف رمپ را با توجه به اینکه فشار ثابت زیادی بر روی آن نیست، باید برابر با 20 سانتی متر گرفته شود که این فضا به صورت دال بتنی ، بتن ریزی می گردد.

 

فضای زیر رمپ

در مباحث نظام مهندسی از این فضا هیچگونه استفاده ای نمی شود، به دلیل اینکه ارتفاع آن کم است و هیچ یک فضا ها نمی توانند در این فضا جا شوند،  ولی در عمل و در حالت اجرایی معمولا انباری ها را در این قسمت قرار می دهند تا فضای بیشتری در پارکینگ به وجود بیاید و بتوان راحت تر پلان پارکینگ را حل نمود.

 

دیوار اطراف رمپ

توجه داشته باشید که در اطراف رمپ باید حتما دیوار و یا نرده جان پناه کار شود، که دلیل آن جلوگیری از سقوط افراد به داخل فضا های پایین تر است.

 

 نورگیری از فضای عقب نشینی بالای رمپ

با توجه به اینکه در این فضا آلودگی ناشی از ماشین ها به شدت زیاد می باشد، لذا قرار دادن پنجره چه برای نورگیری و چه برای تهویه، مناسب نمی باشد و ممنوع می باشد.

 

سرگیر در رمپ

در روش مرسوم گفته می شود که حداقل ارتفاعی که باید ماشین از آن بتواند عبور کند در پارکینگ های کوچک 2.20 و در پارکینگ های متوسط و بزرگ برابر 2.40 متر می باشد ولی محاسبه ارتفاع سرگیر به شدت سخت می‌شود که در این مقاله می خواهیم روشی ساده تر برای آن توضیح دهیم.

 

سرگیر در رمپ به روش ساده

در تمام انواع رمپ‌ها با توجه به اینکه شیب آنها در پارکینگ کوچک بیشتر است ، سرگیر در رمپ 1 متر انتهایی رمپ می باشد یعنی باید در انواع پارکینگ ، سرگیری ماشین را 1 متر در نظر بگیریم مگر اینکه ارتفاع پارکینگ2.4 متر باشد که در این حالت 2 متر از آخر رمپ را می توان جلو آمد ولی در بقیه حالت ها تا 1 متر بر روی رمپ را می توان در طبقه بالای آن ساخت کرد.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader