تاثیر هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بر امنیت کاری آینده معماران

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
تاثیر هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) بر امنیت کاری آینده معماران

اگر چه بعضی معتقد اند که هوش مصنوعی می تواند آینده کاری معماران را به خطر بیاندازد، ولی تجربه ی رشد و فناوری عکس این موضوع را ثابت می کند، به صورتی که هوش مصنوعی می تواند موجب رفاه ، امنیت و آرامش معماران شود.

یکی از کاربردهای هوش مصنوعی در معماری، بهبود فرایند طراحی است. با استفاده از الگوریتم‌های هوش مصنوعی، می‌توان در طراحی ساختمان‌ها به بهترین شکل ممکن و با کاهش هزینه، زمان و اشتباهات طراحی، کمک کرد. برای مثال، الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند با تجزیه و تحلیل اطلاعات جمع‌آوری شده از ساختمان‌های پیشین، به طور خودکار پیشنهاداتی برای طراحی ساختمان جدید ارائه دهند.

همچنین، هوش مصنوعی می‌تواند در فرایند ساخت ساختمان‌ها نیز به کار گرفته شود. با استفاده از تجزیه و تحلیل داده‌های جمع‌آوری شده در فرآیند ساخت، الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند به کاهش هزینه‌ها، بهبود کیفیت و افزایش سرعت ساختمان‌ها کمک کنند.

 

نوآوری معماران در برابر چالش های زندگی صنعتی

پیچیدگی جهان ما به طور مداوم در حال افزایش است، و به همراه آن، فشار و تقاضاهایی بر محیط ساخته شده ما وارد می شود. معماران با یک وظیفه عظیم روبرو هستند: تبدیل نیازهای در حال تغییر جامعه به راه حل های ملموس، موثر و پایدار، مسائل مبرمی مانند بحران آب و هوا، شهرنشینی سریع، تراکم جمعیت و کمبود مسکن نیاز به یک معماری جدید دارد – معماری که از زیر سوال بردن شیوه سنتی کار واهمه نداشته باشد و آماده مقابله با این چالش باشد.

امروزه صنعت باید برای رویارویی با این چالش ها سازگار، تکامل و نوآوری کند. در دسترس بودن داده ها بازی را تغییر می دهد و با ادامه پیشرفت فناوری، راه های جدیدی برای تفکر، ایجاد و تعامل با محیط ساخته شده باز می شود.

در این مقاله، ما به تأثیرات تحول دیجیتال، چگونگی تغییر شکل صنعت و سؤالاتی که در مورد نقش آینده معماران ایجاد می کند، می پردازیم.

 

معماری داده محور ، هدف آینده صنعت است

از AutoCAD تا BIM در فضای ابری، صنعت معماری راه طولانی را پیموده است – اما این تحول دیجیتال تازه شروع شده است. داده‌ها برای نحوه کار افراد اساسی شده‌اند و شرکت‌ها از همه زمینه‌ها آن را با موفقیت در جریان کار روزانه خود ادغام کرده‌اند.

در معماری، داده های بیشتر و بهتر به حرفه ای ها اجازه می دهد تا پروژه های کاربر محور را ارائه دهند که به طور یکپارچه با محیط اطراف خود ادغام می شود، که به نوبه خود داده، پیچیدگی و بهینه سازی بیشتری تولید می کند. در حالی که ظهور BIM سهامداران را قادر می سازد از طریق یک پایگاه داده مشترک با یکدیگر همکاری کنند، معرفی راه حل های مبتنی برابر با رابط های کاربر پسند، دسترسی به پروژه های معماری پیچیده را برای طیف وسیع تری از ذینفعان مانند توسعه دهندگان، دولت ها و شهروندان گسترش می دهد. این به آنها اجازه می دهد تا به بخشی جدایی ناپذیر از فرآیند برنامه ریزی تبدیل شوند و ارتباطات فراگیرتری را از همان ابتدا ممکن می سازد.

 

هوش مصنوعی؛ تکامل بعدی در جعبه ابزار معمار

هوش مصنوعی (Artificial Intelligence) تکامل بعدی در جعبه ابزار معمار است و همراه با داده ها، به معماران کمک می کند تا به سمت یک روش کار مبتنی بر نتیجه حرکت کنند تا به نتایج نهایی بهتری دست یابند. هوش مصنوعی و داده ها یک رابطه مکمل دارند. ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی می توانند حجم عظیمی از داده های تولید شده در طول طراحی، ساخت و بهره برداری از یک ساختمان را پردازش، تجزیه و تحلیل و بررسی کنند.

الگوریتم‌های هوش مصنوعی می‌توانند برای شناسایی الگوها و روندها در داده‌ها، پیش‌بینی‌ها و ایجاد بینش‌هایی استفاده شوند که می‌توانند تصمیمات طراحی مختلف را تعیین کنند. و هرچه داده های بیشتر و بهتری به سیستم وارد شود – از منابعی مانند پایگاه داده های BIM، دستگاه های اینترنت اشیا، داده های آب و هوا و ترافیک و بازخورد کاربر – هوش مصنوعی در یادگیری بهتر عمل می کند.

 

هوش مصنوعی؛ تکامل بعدی در جعبه ابزار معمار

به عنوان مثال، نرم‌افزار Autodesk Forma مبتنی بر ابر، معماران را قادر می‌سازد تا با بهره‌گیری از داده‌ها از روز اول، نتایج بهتری به دست آورند. با کمک قابلیت های مبتنی بر هوش مصنوعی، آنها می توانند مدل های انبوه سه بعدی ایجاد کنند. آنها می توانند در زمان واقعی طیف گسترده ای از سناریوها را آزمایش کنند و تاثیر شرایط محیطی مختلف -خورشید، نور روز، باد، سر و صدا، میکروکلیم و موارد دیگر- را تجزیه و تحلیل کنند تا راه حل های بهینه را در پارامترهای انتخاب شده پیدا کنند. آن‌ها می‌توانند به سرعت نسخه‌های مختلف را ایجاد و تکرار کنند تا مرحله طراحی را ساده‌تر کنند، انجام پروژه را به حداقل برسانند و یک پایه مبتنی بر شواهد محکم برای یک فرآیند پایدارتر و کارآمدتر ایجاد کنند.

 

هوش مصنوعی؛ تکامل بعدی در جعبه ابزار معمار

اگرچه استفاده از هوش مصنوعی در معماری هنوز در مراحل اولیه خود است اما پتانسیل آن برای شکل دادن به آینده صنعت معماری بسیار زیاد است. بسیاری در حال حاضر این فناوری پیشگامانه را یک زمینه جا افتاده می دانند و برخی حتی جرأت کرده اند آن را “طراح دیگر” بنامند.

 

هوش مصنوعی جایگزین معماران یا تقویت کننده معماران!

اتوماسیون و هوش مصنوعی جایگزین معماران نخواهد شد، اما این بدان معنا نیست که صنعت دستخوش تحولات عمیق نخواهد شد. همانطور که معماران 3XN توضیح می دهند، ما می دانیم که “فرصت هایی که هوش مصنوعی به ارمغان می آورد در نهایت می تواند گردش کار موجود در معماری را تغییر دهد.”

 

هوش مصنوعی جایگزین معماران یا تقویت کننده معماران!

در واقع، طبق یک مطالعه دانشگاه آکسفورد، معماران شانس بسیار کمی دارند (فقط 1.8٪) که فناوری و هوش مصنوعی جایگزین شغلشان شود. همانطور که معمار و بنیانگذار Finch 3D Jesper Wallgren می گوید: «هوش مصنوعی فرصت های جدیدی را برای حرفه ما ارائه می دهد و من معتقدم که جایگزین کردن معمار با هوش مصنوعی نسبت به بسیاری از مشاغل دیگر به دلیل ماهیت ذهنی شغل ما دشوارتر است. تصمیماتی که ما برای ایجاد ساختمان‌های بزرگ می‌گیریم اغلب به نظرات بستگی دارد و در نتیجه هیچ درست یا غلطی وجود ندارد.»

 

هوش مصنوعی جایگزین معماران یا تقویت کننده معماران!

همانطور که فناوری هوش مصنوعی به پیشرفت خود ادامه می‌دهد و جریان داده‌ها در کل چرخه عمر پروژه بهبود می‌یابد و روش‌های سنتی کار را حذف می‌کند، این امر نقش معماران را به عنوان ارکستراتور تقویت می‌کند.

معماران به طور بالقوه مسئولیت بیشتری برای مدیریت فرآیندها، داده ها و روابط در طول یک پروژه، از برنامه ریزی فاز اولیه و پایان دادن به جداسازی قطعات در پایان چرخه عمر ساختمان، به دست خواهند آورد. و با این رویکرد کل نگر برای طراحی و ساخت محیط ساخته شده ما، امکان بهبود کیفیت و کارایی وجود دارد. برای فعال کردن این تحول، هوش مصنوعی باید در جریان کاری یک شرکت طراحی مدرن ادغام شود و معماران باید مهارت های لازم را برای کار با این ابزارها کسب کنند و از عقب افتادن خود جلوگیری کنند. در اصل، ما باید قدرت داده‌ها و ابزارهای مبتنی بر هوش مصنوعی را برای کمک به معماران در کارشان بشناسیم و به آنها کمک کنیم تا راه‌حل‌های بهتری برای مشکلات پیچیده‌ای که جوامع و شهرهای ما در حال حاضر و در آینده نزدیک با آن‌ها مواجه هستند، ایجاد کنند.

هوش مصنوعی جایگزین معماران یا تقویت کننده معماران!

 

 

مترجم: مهندس ایمان قادری، طراح و معمار مجموعه مهندسی راز معماری       تصویر ایمان قادری

منبع

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader