پاگرد دستگاه پله اصلی

پاگرد راه پله های اصلی یکی از قسمت هایی در دستگاه پله می باشد که نکات ظریف آن معمولا مورد توجه معماران در ساختمان قرار نمی گیرد، که در ساختمان مشکل ساز است و حتی موجب مردودی معمار جوان در آزمون نظام مهندسی می گردد.

 

حداقل ابعاد و اندازه های پاگرد

حداقل عرض پاگرد باید از طول کوچکترین پله در دستگاه پله مساوی بزرگتر باشد که علت این موضوع این است که وسایل داخل هر واحد را بتوان از دستگاه پله جابه جا نمود و داخل هر واحد قرار داد.

لذا باید سعی شود درب واحد ها هم در ابعاد و اندازه پاگرد راه پله باشد.

 

حداکثر ابعاد و اندازه های پاگرد

حداکثر عرض دستگاه پله اگر از نظر سازه ای مشکلی نداشته باشد ، هرقدر که بخواهیم می تواند باشد و فقط توجه به سازه مهم است.

 

 

شکل پاگرد راه پله

شکل و ظاهر پاگرد معمولا به صورت مستطیل می باشد ولی به جهت طراحی می توان آن را حتی به یک نیم دایره تبدیل نمود، به طوری که شعاع این نیم دایره با طول پله مساوی و یا بزرگتر باشد و در هیچ قسمتی از پاگرد این فاصله کاهش نیابد.

توجه نمایید که پاگرد در شکل روبرو حداقل ممکن می باشد و به هیچ وجه نمی توان آن را کمتر از این طراحی نمود

شکل پاگرد راه پله

سازه در پاگرد راه پله

با توجه به اینکه به هر تیر می توان تا 1.5 متر کنسول انجام داد (تا 1.5 متر می توان سقفی وصل کرد که از طرف دیگر به هیچ تیری وصل نباشد) لذا باید توجه نمود که فاصله ی تیر کنار هر پاگرد نمی تواند فاصله بیشتر از 1.5 متر از پله را داشته باشد.

نکته : در طراحی ستون ها می توان حتی ستون را تا کنار اولین پله جلو آورد.

 

کنسول پاگرد فرعی

توجه به تیر پاگرد فرعی هنگام فاصله ستون ها از دستگاه پله الزامی است چون این تیر باید به دو ستون وصل شود، لذا در قسمتی از تیر که به پاگرد وصل نیست و وارد لابی و یا واحد شده است تیر در وسط فضا قرار می گیرد.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

 

تحلیل آزمون‌های نظام مهندسی

architectآزمون نظام مهندسیآکادمی راز معماریآموزش معماری و ساخت و سازتحلیل آزمون نظام مهندسیدستگاه پلهراز معماریرازمعماریسوالات آزمون نظام مهندسیمهندس ایمان قادری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *