چرا بیشتر معماران در برندسازی موفق نمی شوند؟

0 دیدگاه
مقاله آموزشی
Rate this post
چرا بیشتر معماران در برندسازی موفق نمی شوند؟

برندسازی یک فرایند پیچیده و زمانبر است، و ممکن است معماران در مسیر برندسازی درک درستی از تعریف، هویت و جایگاه برندسازی نداشته باشند، و همین مسئله موجب می‌شود در مسیر برندسازی اشتباهاتی مرتکب شوند، که نتیجه دلخواه بدست نیاید. این اشتباهات نه تنها به هویت و جایگاه برند کمک نمی‌کند، بلکه باعث کاهش شناخت و تصویر برند در نزد مخاطبان خواهد شد.با من تا پایان این مطلب همراه باشید، تا با اشتباهات رایج برندسازی معماران آشنا شوید. مهم‌ترین اشتباهات برندسازی معماران جوان عبارتست از:

 

1-عدم تعریف هویت برند مناسب معماران

مشخص نبودن هویت برند به معنای عدم داشتن یک شناخت مشخص و متمایز از سایر برندها در بازار است. هویت برند شامل مجموعه ای از ویژگی ها، ارزش ها، نام، شعار، لوگو و سایر عناصری است که برای تمایز دادن برند از رقبا و جذب مشتریان به کار می‌روند. بدون داشتن هویت برند مناسب، شرکت یا برند شما ممکن است موقعیت خود را در مقایسه با رقبای خود از دست بدهد.

هویت برند مناسب به شما کمک می کند تا بازار هدف خود را بهتر شناسایی کنید و به مشتریان خود یک تجربه یکنواخت و قابل تشخیص ارائه دهید. بهترین راه برای تعریف هویت برند مناسب، مشاوره با یک تیم بازاریابی و طراحی حرفه ای است که می تواند با تحلیل بازار، رقبا و مشتریان شما، یک هویت برند متمایز و جذاب برای شما تعریف کند.

 

2- عدم ارتقای برند معماران

عدم ارتقای برند معماران به معنای به روز نبودن هویت برند و استراتژی بازاریابی برای جذب مشتریان جدید و حفظ مشتریان قدیمی است. اگر برند شما در بازار بدون تغییراتی ثابت باشد، احتمالاً توجه مشتریان شما به سمت رقبا و برندهای جدیدتر خواهد بود. برای ارتقای برند، باید به دنبال به روز کردن هویت برند، استراتژی بازاریابی و افزایش ارزش برند خود باشید.

چگونه برند خود را ارتقا دهیم؟

 1. تحلیل بازار: با بررسی بازار و رقبا، می‌توانید نقاط ضعف و قوت برند خود را شناسایی کنید و بهبود آنها را هدف قرار دهید.
 1. به روز رسانی هویت برند: با به روز رسانی هویت برند، می‌توانید برند خود را از رقبا متمایز کنید و به مشتریان خود یک تجربه جدید و جذاب ارائه دهید.
 1. تغییرات در محصولات و خدمات: با بهبود و تغییرات در محصولات و خدمات، می‌توانید رضایت مشتریان را افزایش داده و نیازهای آنها را برطرف کنید.
 1. استفاده از روش‌های بازاریابی جدید: با استفاده از روش‌های بازاریابی جدید، می‌توانید به مشتریان جدیدتر و جذاب‌تری دسترسی پیدا کنید و بازار خود را گسترش دهید.

 

3- عدم تمرکز بر تجربه مشتری معماری

عدم تمرکز بر تجربه مشتری به معنای بی‌توجهی به نیازها، انتظارات مشتریان است، که در نتیجه آن مشتریان ممکن است از خدمات یا محصولات شما رضایت نداشته باشند و احتمالاً به رقبای شما روی خواهند داد. بهترین راه برای پیشگیری از عدم تمرکز بر تجربه مشتری، توجه به نیازهای مشتریان و ارائه خدمات و محصولاتی است که باعث رضایت و ارتباط بیشتر با مشتریان شما می‌شود. برای این منظور، می‌توانید از روش‌هایی مانند تحقیقات بازار، تجزیه و تحلیل اطلاعات مشتریان، برنامه‌های وفاداری مشتری و ارائه خدمات پس از فروش قوی استفاده کنید.

همچنین، باید توجه داشت که تجربه مشتری یک فرایند پویاست و باید به طور منظم بررسی و به روزرسانی شود. لذا، می‌توانید مشتریان خود را مستقیماً از طریق نظرسنجی‌ها و بازخورد‌های مشتریان به روزرسانی کنید و سپس بر اساس این اطلاعات، به بهبود تجربه مشتری پرداخته و خدمات و محصولات خود را بهتر کنید.

 

4- عدم انطباق با بازار

ممکن است عدم انطباق با بازار به معنای عدم مطابقت یک محصول، خدمات یا کسب و کار با نیازها و تقاضای بازار باشد. هماهنگ نبودن برند ما با بازار به دلیل عدم شناخت کافی از بازار و مشتریان، عدم توجه به رقبا و روند رقابتی، عدم توانایی در تبلیغات و بازاریابی صحیح و یا ارائه محصولات یا خدمات نامناسب باشد.

برای انطباق برندمان با بازار، باید با بازار و نیازهای مشتریان آشنا شد. این شامل :

 • بررسی رقبا
 • بررسی بازار و تقاضای آن
 • شناسایی نیازهای مشتریان
 • روش های اصولی برای تبلیغات و بازاریابی
 • طراحی محصولات و خدمات برند باید به گونه‌ای باشد، که نیازهای مشتریان را برآورده سازد
 • این کار ممکن است شامل تغییرات در محصولات و خدمات، بهبود فرآیندهای تولید و ارائه، و یا تغییر در قیمت‌ها و شرایط فروش باشد.

 

۵- عدم تفکر خلاق

تفکر خلاق در برندسازی بسیار مهم است و اگر در این زمینه نباشد، برندی که در نظر گرفته شده است، ممکن است نتواند بازار رقابتی را به خود اختصاص دهد. تفکر خلاق به ما کمک می کند تا به دنبال راه حل‌های جدید و متفاوت برای مشکلات برند باشیم و بهترین راه برای جذب مخاطبان جدید و حفظ مخاطبان فعلی باشیم. برای مثال، یک برند با استفاده از تفکر خلاق می تواند ایده های جدیدی برای تبلیغات و بازاریابی پیدا کند که باعث افزایش شناخت برند و جذب مشتریان جدید می شود. همچنین، تفکر خلاق می تواند به ما کمک کند تا به دنبال راه حل های جدید برای مسائلی مانند ارتباط با مشتریان، طراحی محصولات، و راه اندازی کمپین های تبلیغاتی باشیم.

برای استفاده از تفکر خلاق در برندسازی، می توانید از روش های زیر استفاده کنید:

۱. جمع آوری ایده ها: در ابتدا، باید به دنبال جمع آوری ایده هایی باشید. برای این کار، می توانید جلسات برگزار کنید و از تیم خود و یا افرادی که در اطرافتان هستند، برای ارائه ایده ها دعوت کنید.

 

۲. بررسی ایده ها: بعد از جمع آوری ایده ها، باید آنها را بررسی کنید و ببینید کدام یک از آنها بهتر است. برای این کار، می توانید از روش های مختلفی مانند:

 • تحلیل نقاط قوت، ضعف، فرصت ها و تهدیدات (SWOT Analysis)
 • استفاده از نقشه ذهنی (Mind Mapping)

۳. اجرای ایده: پس از انتخاب بهترین ایده، باید آن را پیاده سازی کنید. در این مرحله، باید به جزئیات ایده بپردازید و برای اجرای آن از منابع و تجهیزات لازم استفاده کنید.

۴. ارزیابی و بهبود: پس از اجرای ایده، باید نتایج آن را ارزیابی کنید و به هرچه بیشتر بهبود ببخشید. این مرحله بسیار مهم است زیرا به شما کمک می کند تا در آینده بهترین تصمیمات را بگیرید.

 

6- عدم شخصیت سازی برند معماری

شخصیت سازی برای برند در صنعت معماری بسیار مهم است. برای شرکت‌های معماری، شخصیت سازی برای برند به معنی تعریف یک شخصیت منحصر به فرد و تمایز دهنده برای برند است. این شخصیت برندینگ باعث می‌شود که برند معماری شما در ذهن مشتریان جایگاهی خاص و قابل تشخیص پیدا کند. اگر برند معماری شما شخصیتی متمایز نداشته باشد، ممکن است مشتریان نتوانند از بین رقبای شما تمایز قائل شوند و برای پروژه‌های خود به دنبال یک شرکت معماری با شخصیت منحصر به فرد‌تر باشند.

در صنعت معماری، شخصیت سازی برای برند به شرکت‌ها کمک می‌کند تا با تعریف یک شخصیت منحصر به فرد برای برند، بتوانند در بازار رقابتی تفاوت ایجاد کنند و به مشتریان ارزش افزوده بیشتری ارائه دهند. معماران جوان، با از بین بردن اشتباهات رایج برندسازی و بازآفرینی آن می توانید برندی محبوب، کارساز و خاص ساخته و هویت و جایگاه برند خود را در بازار بهبود دهید.

 

 

ابراهیم اسدی؛ مارکتر مجموعه راز معماری           

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader