چشم پله در ساختمان

2 دیدگاه
مقاله آموزشی
5/5 - (1 امتیاز)
تعداد پله در هر بازوی (شمشیری) راه پله

با توجه به اینکه چشم پله یکی از حساس ترین بخش های راه پله می باشد، توجه به ابعاد و اندازه های آن در مباحثی از نظام مهندسی همچون مبحث آتش سوزی به شدت تاکید می گردد و همچنین شکل و اندازه های آن در انواع دستگاه پله از حساسیت بسزایی برخوردار می باشد.

 

چشم پله (stair nosing) به قسمتی از پله گفته می‌شود که به صورت برجستگی در بالای پله قرار دارد و برای جلوگیری از لغزش و افزایش ایمنی کاربران پله طراحی شده است.

چشم پله می‌تواند از جنس فلز، چوب، پلیمر، یا مواد دیگری باشد که دارای خصوصیات ضد لغزش و مقاومت بالا در برابر سایش و استفاده مکرر هستند.

 

استفاده از چشم پله در ساختمان‌ها الزامی است زیرا این قسمت از پله باعث کاهش خطر لغزش و سقوط کاربران پله می‌شود.

طراحی چشم پله باید به اندازه کافی برجسته باشد تا کاربران پله به راحتی بتوانند هنگام صعود و نزول، مرز پایینی پله را تشخیص دهند و از لغزش جلوگیری کنند. همچنین، این بخش از پله باید دارای ضخامت و مقاومت کافی برای تحمل فشار و استفاده مکرر باشد.

 

در اکثر کشورها، استفاده از چشم پله در ساختمان‌های تجاری، اداری و مسکونی الزامی است و برای افزایش ایمنی کاربران پله، باید به درستی طراحی و نصب شود.

 

مهمترین نکات در نصب چشم پله

از جمله نکاتی که باید در نصب چشم پله رعایت شود می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

– چشم پله باید به درستی نصب شده و با پله یکپارچه باشد.

– در صورت استفاده از چشم پله فلزی، باید از ضد لغزش‌های مناسب برای جلوگیری از خطر لغزش استفاده شود.

– ابعاد چشم پله باید به گونه‌ای طراحی شود که بتواند به صورت کامل مرز پایینی پله را پوشش دهد.

– چشم پله باید با موادی ساخته شود که مقاومت بالایی در برابر سایش داشته باشند و برای تحمل وزن کاربران پله مناسب باشند.

– در صورتی که پله‌ها دارای شیب باشند، چشم پله باید به گونه‌ای طراحی شود که شیب پله را پوشش دهد و از کاربران پله در برابر لغزش حفاظت کند.

– در نصب چشم پله باید از مواد چسبنده مقاوم در برابر رطوبت و شرایط آب و هوایی استفاده شود تا این قسمت از پله به خوبی به پله چسبیده و در طولانی مدت کارایی خود را حفظ کند.

 

در کل، استفاده از چشم پله در ساختمان‌ها به دلیل ایجاد ایمنی برای کاربران پله بسیار حائز اهمیت است و باید به صورت درست و با رعایت استانداردها و قوانین مربوطه طراحی و نصب شود.

 

چشم پله چیست؟

وقتی پلان راه پله را ترسیم کنیم ، فضایی بین دو شمشیری پله به صورت یک فاصله قرار دارد که در این قسمت هیچ پله ای قرار ندارد (دقیقا در مرکز راه پله قرار دارد)، به این فضا چشم پله گفته می شود.

این فضا از دو طرف به پاگرد و از دو طرف دیگر به شمشیری های پله منتهی می شود.

 

چشم پله (راه پله اصلی) در مقررات ملی

در مقررات ملی با چشم پله مخالفت صورت گرفته است و علت آن این است که در هنگام آتش سوزی این قسمت همچون دالانی عمودی عمل می کند و امکان خروج افراد از راه پله را قطع می کند.

 

حداکثر و حداقل ابعاد چشم پله (راه پله اصلی) در قوانین نظام مهندسی

حداکثر عرض چشم پله که مورد تایید نظام مهندسی می باشد، 20 سانتی متر و حداقل آن 10 سانتی متر می باشد و این 10 سانتی متر دلیل اجرایی دارد و برای اجرای نرده های ساختمانی قرار می گیرد و طول چشم پله از اولین پله یک شمشیری تا آخرین پله شمشیری دیگر می باشد.

 

چشم پله در راه پله های داخل واحد ساختمان

در راه پله هایی که برای ورود به نیم طبقه ها قرار می گیرد وجود چشم پله هیچ تضادی با قوانین نظام مهندسی ندارد و در هر ابعاد و اندازه ای می تواند باشد چون این راه پله در بین حداکثر 3 طبقه محصور شده و راه پله اصلی ساختمان نیست.

 

پنجره بالای چشم پله

در ساختمان هایی که از 5 طبقه به بالاتر هستند و به عبارتی از گروه 6 ساختمانی به بالا باید در بالای دستگاه پله پنجره ای برای تهویه هوا و نور گیری فضا قرار گیرد که در این صورت مرکز این پنجره بالای چشم پله قرار میگیرد و در مقاله مربوطه کامل راجع به موضوع توضیح داده شده است.

 

 

ایمان قادری؛ طراح و معمار راز معماری        تصویر ایمان قادری

 

2 پاسخ به “چشم پله در ساختمان”

  1. پرهام گفت:

    با سلام بند قانونی حداکثر عرض چشم پله در کدام یک از مباحث مقررات ملی ساختمان ذکر شده؟
    با تشکر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

preloader